Abdullah Gül'den flaş sözler: 'Gezi parkı olaylarıyla gurur duyuyorum'

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde 2013 yılında gerçekleşen Gezi Parkı Olayları'nın davası bugün görülmeye devam edecek. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gezi Parkı Olayları'yle ilgili yaptığı yorum gündeme bomba gibi düştü

Abdullah Gül'den flaş sözler: 'Gezi parkı olaylarıyla gurur duyuyorum'

Gezi Parkı protestoları davası bugün Silivri'de görülmeye devam edecek. Mahkemenin dava kararını bugün açıklaması beklenirken, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Gezi Parkı olayları ile ilgili sözleri gündeme bomba gibi düştü. Gül, Gezi Parkı olayları ile gurur duyduğunu dile getirdi.

Laik ve muhafazakar kesim eleştirdi

Gül kendisine sorulan, "Garantici olduğunuz, riske girmediğiniz eleştirilerine cevap verdiniz. Ama sizin hakkınızda şöyle bir eleştiri de var. Sizin bugünkü duruma gelirken sessiz kaldığınız düşünülüyor, bu yüzden hem laik kesimde hem de muhafazakâr kesimde size kızgın olanlar var" şeklindeki soruya çarpıcı bir cevap verdi.

İnsanlar çevre için sokağa çıkmıştı

Gül, Nerede sessiz kaldım. Mesela en büyük olaylar Gezi olaylarıydı değil mi? Bana o zaman ilk sorulan soruya verdiğim cevap şuydu: "Bununla büyük bir gurur duyuyorum" dedim. Şaşırdı herkes. Çünkü "Türkiye'nin problemlerinin mahiyetini değiştirmişiz. 

Eskiden insanlar insan hakları için sokağa çıkardı. Faili meçhuller dursun diye çıkardı. Yolsuzluk dursun diye sokağa çıkardı. Şimdi insanlar ağacı kestirmem diye sokağa çıkmış, çevre duyarlılığı için sokağa çıkmış. Türkiye'nin problemlerini İngiltere'nin, ABD'nin problemleri haline çevirmişiz" dedim.

'Bize milli irade dersi vermeye kalktılar'

Daha sonra bu toplumsal olay iyi yönetilemeyince terör örgütlerine büyük bir fırsat çıktı ve bildiğimiz vahim olaylar, vandallıklar cereyan eti. Açık söyleyeyim; benim birçok tavrım anlaşılmamış olabilir. Kendi camiamız da anlamamış olabilir. Ondan sonra daha ileri aşamalarda "demokrasi sadece seçim değildir" dedim. Bana o zaman bizim camiadan bazıları milli irade dersi vermeye kalktı.

Milli idarenin ne olduğunu anlattım. Demokrasi sadece seçim değildir, seçimin ötesi vardır dedim. Halbuki ben şimdi bunları söylerken bu kadar tatsız politik ortamın içinde bunları tekrar konuşmak istemiyorum.

O zamanlar tutuklu yargılamalarla ilgili yaptığım açıklamalara da bakın. Bireysel başvuru hakkı nasıl çıktı zannediyorsunuz, Haşim Bey'e gidin sorun" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER