Adana'da özel ekip oluşturuldu: Aylan bebeğin katilleri yakalandı!

Muğla'da 2015 yılında yaşanan göçmen faciasında 3 yaşındaki Aylan bebek hayatını kaybetmişti. Aylan bebeğin cesedi göçmenlerin yaşadıkları zorluğun simgesi olmuştu. Aylan Kurdi'nin ölümüne sebep olmaktan 546 yıl hapse mahkum edilen firari 3 hükümlü yakalandı.

Adana'da özel ekip oluşturuldu: Aylan bebeğin katilleri yakalandı!

2015 yılında Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi, ağabeyi 5 yaşındaki Galip Kurdi ve annesi Rihan Kurdi'nin de aralarında bulunduğu 5 kişi, Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmek isterken Bodrum'un Muğla ilçesinden bindikleri botun alabora olması sonucu yaşamını yitirdi.

Aylan bebeğin cesedi simge haline geldi

Aylan Kurdi'nin sahile vuran cesedi tüm dünyada göçmenlerin yaşadıkları zorlukların bir simgesi haline gelmişti.

Yunanistan'a geçirmeye çalışan kişiler tespit edildi

Göçmenleri kaçak olarak Yunanistan'a geçirmeye çalışan kişilerin yakalanması için başlatılan soruşturmada, göçmenleri Yunanistan'a gönderen şahısların Cebrail Enkadur, Ecevit Bülünt Gökalp ve Ali Can Şaş olduğu tespit edildi.

Toplam 546 yıl ceza

Bunun üzerine Muğla'da şahıslar hakkında 'insan kaçakçılığı ve birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten' dava açıldı. Ancak şüpheli 3 kişi bir türlü yakalanamadı. Mahkeme suçu işledikleri sabit olan şahıslar hakkında her birine 182'şer yıl olmak üzere toplam 546 yıl hapis cezası verdi.

Gidiş güzergahları kontrol altına alındı

Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri firari hükümlülerin Karataş ilçesinde olduğu bilgisi ulaştı. Bunun üzerine Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Karataş İlçe Emniyet Müdürlüğünde bir özel ekip oluşturulmasını ve bu hükümlülerin bir an önce yakalanması talimatını verdi. Polis yaptığı çalışmalar sonucunda hükümlülerin saklandığı yeri tespit etti. Bu tespitin ardından baskın yapılacağı sırada hükümlülerin bir araç ile hareket ettiği belirlendi. Hemen uygulama alanı oluşturulup bütün gidiş güzergahları kontrol altına alındı. Kısa sürede 3 hükümlü de uygulama alanında yakalandı.

Emniyette işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen hükümlüler cezaevine gönderildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER