AFAD'dan kritik uyarı: Afet anında yolları açık bırakın

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye topraklarında tarih boyunca büyük acılara neden olan depremlere, her yıl 1-7 Mart "Deprem Haftası" ile dikkat çekildiğini hatırlatarak, afet anı ve hemen sonrasında yolların acil yardım ekiplerinin geçişi için açık bırakılması çağrısında bulundu

AFAD'dan kritik uyarı: Afet anında yolları açık bırakın

AFAD'dan yapılan açıklamada vatandaşların, Deprem Haftası'nı depreme hazırlıkla değerlendirmesi gerektiği belirtilerek, "Depremlerde kayıpların bir daha yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de büyük önem taşıyor. Afet ve acil durumlarda en önemli konulardan biri de afet anı ve hemen sonrasında yolların acil yardım ekiplerinin geçişi için açık olmasıdır. Yolları acil yardım ekipleri için boş bırakın." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, vatandaşların depremden hemen sonra, deprem öncesi "e-devlet" üzerinden bilgisini öğrendiği en yakın toplanma alanlarına yürüyerek gitmesi gerektiğine işaret edildi.

"SARSINTI BİTENE KADAR ARAÇ İÇİNDE KALIN"

Vatandaşların, SMS ve internet tabanlı hatlar üzerinden yakınlarına "güvendeyim" mesajı atmaları tavsiyesinde bulunulan açıklamada, depreme araç içerisinde yakalananlar için şu tavsiyeler yer aldı:

"Yolda seyir halindeyseniz yavaşça ve dikkatli şekilde aracınızı yolun kenarına çekin ve durun. Elektrik direkleri ve kablolarından ve diğer tehlikelerden uzak bir yer seçin. Sarsıntı bitene kadar araç içinde kalın. Sarsıntıdan sonra araç kullanmaya devam etmeniz halinde, yoldaki muhtemel hasarlara karşı tetikte olun. Üst geçitlerde, köprü altlarında ya da üzerinde veya tünel içinde durmayın. Bu gibi yerlere girmek üzereyseniz, girmeden önce, çıkmak üzereyseniz, çıktıktan sonra durmaya çalışın."

Toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla 2021'in "Türkiye Afet Eğitim Yılı" ilan edildiğin anımsatılan açıklamada, bu özel yılda, "Afet Bilgisi Hayat Bilgisi" şiarıyla toplumun tüm kesimlerinin afet farkındalık eğitimleri almasının amaçlandığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER