Afganistan'dan geleni Türkler dehşeti anlattı: Havalimanının yolunu kestiler, uçağın altına girenler oldu

Türk Hava Yollarının (THY), Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Türk vatandaşlarını getiren uçağı İstanbul'a geldi.

Afganistan'dan geleni Türkler dehşeti anlattı: Havalimanının yolunu kestiler, uçağın altına girenler oldu

Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı Afganistan'da bulunan Türk vatandaşlarını yurda getirmek için operasyon başlattı. Bu kapsamda THY'nin yolcu uçağı Kabil'e gitti.

Türk vatandaşlarını Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan alan "TC-JJM" kuyruk tescilli "Boeing 777-300 ER" tipi uçağı saat 11.45'te Kabil'den İstanbul'a hareket etti.

"TK 707" sefer sayılı uçak, 324 yolcusuyla saat 16.55’te İstanbul Havalimanı'na indi.

Kabil’den gelen Türk vatandaşlarına koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul Havalimanı'na indikten sonra test yapıldı.

Afganistan’dan gelen Türk vatandaşları evlerinde karantinada girecek, 7. günde yapılacak testin ardından negatif sonuç alanlar 10. günün sonunda karantinadan çıkabilecek.

Türk yolculardan Musa Mutlu, 'Gece ikide havalimanına geldik Havalimanının yolunu kestiler 5 saat uçuş ertelendi. Elçilik çalışanları bizi aldı. Türk askerleri de vardı havalimanında. Türk uçağına müdahale olmadı.' dedi.

Afganistan'dan gelen uçakta bulunan bir diğer yolcu ise yaşadıklarını, 'Çeşitli zorluklar yaşadık. Saldırılar yaşadık. 4 saate yakın kalkamadı uçak. Çok şükür vatanımıza sağ salim geldik. Uçağın altına girenler oldu. Çok üzücü şeyler yaşadık.' şeklinde anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER