Ağır cezalar var: Sosyal medya düzenlemesi Meclis’te kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sosyal medya düzenlemeleriyle ilgili kanun teklifi kabul edildi

Ağır cezalar var: Sosyal medya düzenlemesi Meclis’te kabul edildi

İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunda değişiklik yapan sosyal medya kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

Bu kanunla;

- Sosyal ağ sağlayıcıları tanımlanıyor.

- Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

- Suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanacak.

- Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu Kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında Başkan tarafından yüz bin TL’den bir milyon TL’ye kadar para cezası verilecek.

- Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı Türkiye’de temsilci belirleyecek.

- Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

- Bu cezanın tebliği edilmesinden otuz gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası 30 milyon TL olacak.

- İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden otuz gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal ağ sağlayıcısı reklam vermesi yasaklanacak.

- Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak.

- Kişilerin sosyal ağ sağlayıcısına başvurmaları halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda kalacak.

- Para cezaları bir yıl içinde tekrarlanması halinde cezalar bir kat artırılarak uygulanacak ve bu hüküm 01.10. 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Meclis ardından da 1 Ekim'e kadar tatile girdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 07:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER