AK Parti, Ayasofya'nın ibadete açılması önerisini reddetti!

Hükümet tarafından yeniden gündeme getirilen Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili TBMM'de ilginç bir olay yaşandı. İYİ Parti açılması için öneri verdi. Ancak AK Parti öneriyi reddetti

AK Parti, Ayasofya'nın ibadete açılması önerisini reddetti!

Ayasofya'nın ibadete açılması yeniden gündeme gelirken, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ilginç bir olay yaşandı.

Hükümetin yeniden gündeme getirdiği ve Danıştay'ın tekrar görüşme kararı aldığı Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili bugün TBMM'de İYİ Parti'ten sürpriz bir öneri geldi.

Tartışmaları grup önerisi olarak TBMM gündemine getiren İYİ Parti, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını önerdi.

Öneride şu ifadeler yer aldı:

- Ayasofya Cami, 1453 yılında, İstanbul'un fethi sonrası imam olarak kıldırdığı ilk Cuma namazını müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen, Türk ve İslam tarihi için büyük öneme sahip ve İstanbul'un Fethi'ni temsil eden en önemli sembollerinden biridir.

- Bunun yanı sıra, zaman içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Cami, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti'nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daima fethin aziz bir hatırası olarak anılmıştır.

- 481 yıl Müslümanlar için cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Cami, 1934 tarihinden itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

- Bununla birlikte, günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Cami'nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir.

- Bu kapsamda, Gazi Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Cami'nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması hususunda çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir.”

Ancak bu öneri AK Partili vekillerin oylarıyla reddedildi.

Ret oyu sonrasında açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Şimdilik ret oyu veriyoruz ama temmuzda gerekli adımları atacağız” şeklinde bir açıklamada bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER