AK Parti'den Suudi Arabistan'ın boykotu ile ilgili flaş açıklama

Suudi Arabistan'da Türk mallarının boykotuyla ilgili olarak AK Parti'den ilk açıklamayı Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş yaptı

AK Parti'den Suudi Arabistan'ın boykotu ile ilgili flaş açıklama

AK Parti'den Suudi Arabistan'ın Türk mallarını boykot etmesiyle ilgili olarak ilk açıklama Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'tan geldi.

Kurtulmuş, Kanal 7'de Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtlarken, boykotla ilgili şu yorumu yaptı:

- Bazı ülkelerin Türkiye'yi boykot etmesine gülüp geçiyoruz. 

- Önce onlar bağımsız bir ülke olarak durmasını öğrensinler. 

- Öyle bir sihirli kürenin etrafında gelip el tutarak ağabeylerinden alacakları desturla ayakta durmaktan vazgeçsinler. 

- Kendi halklarının asaleti üzerinde ayakta dursunlar.

Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya hesabından yaptığı "Işıklar yanıyor." paylaşımına ilişkin bir soru üzerine de şu ifadeleri kullandı:

- Bu tweet büyük bir talihsizlik. Hukuk diliyle konuşayım, attığı tweet hem usul hem de esas bakımından yanlıştır. 

- AYM üyeliği trollükle beraber yürütülecek bir yer değildir. Usulen baktığınız zaman burada çok büyük bir yanlış olduğunu söylemek mümkün. 

- Ayrıca, böyle bir 'Işıklar yanıyor' sözünün ne anlama geldiğini, yakın tarihin en canlı tartışmalarından birisi olan ve Türkiye'de darbeleri çağrıştıran, askeri vesayetin, jüristokratik vesayetin çağrışımlarını yapan bir tweetin atılması esas bakımından yanlıştır. 

- Eğer başka bir ülkede böyle bir tweet atılmış olsaydı buna belki bir şey denilmeyebilirdi ancak yakın zamana kadar Türkiye'de Yüksek Mahkeme'nin eliyle nasıl bir keskin jüristokrasi oluşturulduğunu yani yargıç egemenliği oluşturulduğunu biliyoruz.

- Türkiye'nin taze hafızalarında yerini alan bu tarz birikim varken kalkıp 'Işıklar yanıyor' demek büyük bir cehalet diyemeyiz böyle seviyedeki bir insan için büyük bir hukuksuzluktur ve fevkalade yanlıştır. Bunu yapmaması gerekiyordu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER