AK Parti'den yeni kanun teklifi: Cezalar 3 kat artacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni hazırlanan kanun teklifinin 34 maddeden oluştuğunu belirterek içeriğini açıkladı

AK Parti'den yeni kanun teklifi: Cezalar 3 kat artacak!

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, hazırladıkları yeni kanun teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Muş'un açıklamaları şöyle:

- Bugün vereceğimiz kanun teklifi 34 maddeden oluşuyor. Amacımız illegal satışın önüne geçmek.

- Türkiye'de üretim yapan sigara fabrikaları, firmaları var. Tütünün belli kısmını Türkiye'den bir kısmını yurtdışından getirmekteler. Bu anlamda bir düzenleme yapıyoruz. Sigara fabrikaları kullandıkları tütünün yüzde 30'unu Türkiye'de üretim zorululuğu, Türkiye'den temin etme zorunluluğu getiriyoruz.

- Tarım arazisine izinsiz yapıya büyük ceza yolda. Amacımız tarım arazilerinin korunmasını sağlamak.

- Taklit ve tağşiş ile ilgili cezaları artırıyoruz. Yeni düzenlemeyle birlikte ceza miktarı 50 binden 500 bin liraya kadar çıkarılabilecek.

- Hobi bahçelerinin herhangi bir hukuki tarafı yok. Ceza vardı, bu cezayı ağırlaştırıyoruz. Cezayı kestikten sonra 2 ay bir süre veriyoruz, burayı düzeltin, tarım toprağını tekrar kazandırın diyoruz. Bunu yapmaları halinde 3 kat ceza uygulanmayacak ve yıkım işlemi ilgililer tarafından gerçekleştirilmeyecek. Bunu yapmamaları halinde hem ceza 3 kat ceza artırılarak uygulanacak hem de belediyeler, il özel idareler devreye girmek suretiyle yıkılacaktır.

- (İzmir'deki bayrak para tartışması)Türkiye'mizin bir bölgesiyle alakalı bölücü terör örgütünün sinsi planları vardır. Onların bir paçavrası vardır. CHP'nin bu tip söylemleri ifade etmesi HDP'nin bu sinsi planlarının meşrulaştırılması olarak görmekteyiz. Kesinlikle tasvip etmiyoruz. Çok tehlikeli olarak görmekteyiz.CHP yönetimi bu sözlerle ilgili açıklama yapmalı.

- CHP bu açıklamalarla ilgili bir müeyyidede bulunmuyorsa, HDP'nin sinsi planlarına ana muhalefet partisinin hizmet ettiğini, bu birlikteliğin pekiştirilmesi adına atılan adım olarak değerlendiriyoruz.

- Barolarla ilgili teklif son aşamada. İçerik açıklanacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER