AK Parti'nin Ayasofya anketi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: İlk namaz için tarih verildi

AK Parti tarafından Ayasofya ile ilgili yaptırılan anket Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunuldu. Müze statüsünün kaldırılması planlana Ayasofya’da ilk namazın ne zaman kılınacağı da anketin içinde yer aldı.

AK Parti'nin Ayasofya anketi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu: İlk namaz için tarih verildi

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, AK Parti tarafından hazırlanan Ayasofya anketi Erdoğan’a sunuldu. Söz konusu ankete göre AK Parti ve MHP'lilerin yüzde 90'ı, İYİ Parti tabanının yüzde 70'i, CHP tabanının yüzde 40'ı  Ayasofya'nın cami olarak yeniden ibadete açılmasını doğru buluyor. Bu yönde bir düzenlemeyi desteklemeyenler ise uluslararası ilişkiler ve AB'nin olası tepkisini gerekçe gösterdi.

Danıştay'ın 2 Temmuz'da Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği'nin Ayasofya'yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararının iptali için açtığı davadan çıkacak kararın, Ayasofya ile ilgili atılacak adımda etkili olacağı kaydediliyor. Danıştay’ın ret kararı vermesinin de hükümetin tasarrufuna engel oluşturmayacağı belirtiliyor.

AK Parti kurmayları, müze statüsünün kaldırılması planlanan Ayasofya'da ilk namazın 15 Temmuz’da kılınabileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER