AK Parti’den yeni yasa teklifi: Erdoğan ve Bakan Soylu'nun yetkileri artırılıyor

AK Parti’nin “terörizmin finansmanı ile mücadele” gerekçesiyle hazırladığı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’na ‘mal varlığını dondurma yetkisi’ verilmesi öngörüldü

AK Parti’den yeni yasa teklifi: Erdoğan ve Bakan Soylu'nun yetkileri artırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeni bir yetki verilmesi TBMM’de gündem oldu. “Terörizmin finansmanı ile mücadele” gerekçesiyle hazırladığı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı’na ‘mal varlığını dondurma yetkisi’ verilmesi öngörülüyor.

Teklif kabul edilirse, Cumhurbaşkanı, tavsiye üzerine Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yaptırım listesine alınan kişi ve kuruluşların hesapları ile bu kişi ve kuruluşlarla dolaylı olarak ilişkisi bulunan ya da onun adına hareket eden hesapları dondurabilecek.

İçişleri Bakanı ise çeşitli gerekçelerle derneklerin faaliyetlerini durdurabilecek, kurulları görevden alabilecek.

Teklifte, mal varlığının dondurulması kararına ilişkin öneride bulunması için bir de Denetim ve İşbirliği Komisyonu kurulması öngörüldü. Komisyonda, MASAK, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı gibi kuruluş temsilcileri yer alacak. Komisyondaki temsilcilere, her toplantı için ücret ödenecek.

Erişim engellenmesi istenebilecek

Teklifte, internet ortamında izinsiz yardım kampanyası başlatanları sınırlayıcı hükümler de yer aldı. Buna göre, izinsiz yardım faaliyetinin tespiti halinde valilik ya da İçişleri Bakanlığı erişimin engellenmesini isteyebilecek. Başvuruyu devralan hakim, duruşma bile yapmadan içeriği engelleyebilecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER