AK Partili Canan Kalsın'dan çarpıcı İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Son günlerde artan kadın cinayetlerinin ardından yeniden gündem olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar devam ederken AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın da bu tartışmalara dahil oldu

AK Partili Canan Kalsın'dan çarpıcı İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'a konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına ilişkin yorumlara tepki gösterdi.

Birçok kadın derneğiyle toplantılar yapan Kalsın, çalışmaları ve sonuçlarını anlattı.

Kalsın, "Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor? Şiddet bütün dünyayı saran ve sarsan bir hastalığa dönüşmüşken ‘aileye polis gelirse o aile artık aile olur mu?’ diyenler, kol kırılır yen içinde kalır diye mi düşünüyor? 28 Şubat döneminde sınıflarından çıkarılan, okuması engellenen, mesleğini yıllarca yapamayan gözü yaşlı kadınların sorunlarını çözen iktidara, sözleşmenin bahane edilerek saldırı kiti haline dönüştürülmesini nasıl izah edeceğiz?" ifadelerini kullandı.

'İstanbul Sözleşmesi yüzde yüz yerli'
"İstanbul Sözleşmesi ile Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan önceki kanun, fail fiili işleyene kadar önleyici ve koruyucu bir tedbir içermiyordu" diyen Kalsın, "Yararlanmak için yaralanmanız, zarar görmeniz ya da ne yazık ki ölmeniz gerekiyordu. Bu sözleşme yüzde 100 Türk bir sözleşmedir. Amacı kuvvetliye karşı kuvvetsizi korumaktır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 09:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş
vatandaş - 2 ay Önce

akp gerçek yüzünü gösterdi yok dindarmışlar yok muhafazakarmışlar fakat halk akp nin gerçek yüzünü gördü ilk seçimde gerekeni yapacak

SIRADAKİ HABER