AK Partili Mahir Ünal'dan, Cumhuriyetle ilgili tartışma yaratan sözleri sonrası gelen tepkilere yanıt!

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, katıldığı bir kitap fuarında "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Cumhuriyet; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" ifadelerini kullanmış ve bu sözlere birçok siyasi parti de dahil olmak üzere tepki göstermişti.

AK Partili Mahir Ünal'dan, Cumhuriyetle ilgili tartışma yaratan sözleri sonrası gelen tepkilere yanıt!

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, geçtiğimiz gün Kahramanmaraş Uluslararası 8. Kitap ve Kültür Fuarı'nda yaptığı konuşmada "Tarihteki en sert kültürel devrim Türkiye'de yaşanmıştır. Mesela Fransız devrimi her şeyi yıkmıştır ama lügate dokunmamıştır. Yine en sert devrimlerden bir tanesi Mao'nun Çin kültür devrimidir. Lügate dokunmamıştır. Ama maalesef bir kültür devrimi olarak Cumhuriyet ; bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi hasılı bütün düşünme setlerimizi yok etmiştir" demişti.

Bu sözlerin ardından sosyal medyada yapılan tepkilere karşılık Ünal, "Bugün 'Bir Kitap Okudum' etkinliğinde gençlerle Cemil Meriç'in Bu Ülkesini konuştuk. Kamus bir milletin hafızasıdır cümlesinden yola çıkarak yaptığım değerlendirme Cumhuriyet'e dönük değil kültür devrimi olarak yapılanlara dair bir tespittir. Buradan bir düşmanlık çıkaramazsınız" açıklamalarında bulunmuştu.

Yaşananların ardından Mahir Ünal, sosyal medya hesabından bir paylaşımda daha bulunarak "Bir kitap fuarında gençlerle yaptığımız ' Bir Kitap Okudum' etkinliğinin siyasi bir yönü olamaz. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir dönem uygulamalarına ilişkin Cemil Meriç'in bir tespitini bile değerlendirmemize tahammülleri yok" dedi.

Sonraki paylaşımlarında ise Ünal, farklı yazarların konuya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı:

"Buyurun o halde diğer değerlendirmeleri de paylaşalım. 'Türkçe, Atatürk döneminde değil İsmet İnönü döneminde güdük, sığ bir dil hâline getirilmiştir. Atatürk, kurultaylara öncülük etse de dilin bir çıkmaza girdiğini fark ederek bu büyük hatadan dönmüştür.' Nihad Sami Banarlı

'Bu yanlış şiddetli bir şekilde 10 yıl sürdü; gençlerde çok hasar yaptı. İsmet Paşa zamanında bir seçkinler oligarşisi oluştu Türkiye'de. Türkiye'de ilericilik kültür bazında konuşulur halbuki ilericilik iktisat bazındadır.' Attilâ İlhan, 2004 Yarın Dergisi, Söyleşi

'Bundan sonra Türk kütüphânelerini yakmaya lüzum kalmamıştır. Çünkü harf inkılâbıyla bu hazineler örümceklerin yuva yaptığı raflarda kapanıp kalmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Ancak çok yaşlı hocalar ve ihtiyarlar, onları okumak lüzûmunu hissedecektir.' Arnold J. Toynbee

'Latin harflerini aldığımız anda 400 bin el yazma, 200 bin basma kitaptan vazgeçtiğimizin korkunç hovardalığını da hesaba katmıyoruz. 'Devrimdir boru değil, pahalı ödenir' diyenlere hayran hayran bakarak… Susuyoruz.' Kemal Tahir"

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2022, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER