AK Partili Numan Kurtulmuş'tan flaş seçim sistemi ve baraj açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde açıklamada bulundu.

AK Partili Numan Kurtulmuş'tan flaş seçim sistemi ve baraj açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği toplantıda seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

Siyasi Partiler Yasası ile ilgili bir çalışmanın yürütüldüğünü belirten Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

- Uzun yıllar boyunca çok yüksek olan seçim barajının Türkiye demokrasisine bir faydası olmayacağını söyledik. 

- Zaten ittifaklarla birlikte yüzde 10 barajının da bir önemi kalmadı. Şu anda parlamentoda yaklaşık 12 parti var. Yüzde birden az olan partiler şu anda Meclis'te temsil ediliyor. 

- Yeni sistem yüzde 50 artı 1 gerektiriyor.  Bunun içinde ittifak sisteminin önü yasal olarak açılmıştır. İstiyoruz ki farklı kimliği ve görüşü olan herkesin Meclis'te temsilcisi olsun. 

- Derdimiz, daha demokratik, temsil kabiliyeti daha yüksek daha güçlü bir parlamentoyu kuracak olan seçim sisteminin oluşması. 

-  24 Mart'ta gerçekleşecek 7'nci Olağan Büyük Kongre'nin ardından 2023 seçimleri için start vereceğiz.

- Yaklaşık yüzde 70 bir yenilenme söz konusu oldu, ilçe ve il kongrelerimizde. 24'ündeki kongremizi yaptıktan hemen sonra  2023 seçim süreci başlayacak. Eksiklerimiz, hatalarımız nerede bunu tamamlayacağız. Teşkilatlarımızı çok daha güçlü bir hale dönüştüreceğiz. 

- Ana temamız, 'inandığın yolda yürü' olacak. 24 Mart sonrası yeni dönem olacak. 2023 ve 2024 seçimleri için yeni bir başlangıç olacak.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER