Almanya Türkiye'yi riskli konumda gösterdi: Geri adım atmadı

Normalleşme takvimine göre İsviçre'ye kapılarını açan Almanya, Kovid-19 bakımından en riskli ülkeleri de açıkladı. Daha önce iki ülke liderinin söz konusu durumu konuşmasına rağmen Türkiye riskli ülkeler sınıfında yer aldı

Almanya Türkiye'yi riskli konumda gösterdi: Geri adım atmadı

Ali Gülen'in haberine göre, Alman hükümetinin kararı sonrası hazırlanan bu listede Türkiye'nin adı ilk kez anıldı ve 'Koronavirüs risk bölgesi' ilan edildi. Pazartesi gecesi güncellenen listede Türkiye ile birlikte Mısır, Tayland ve Fas da yer aldı. Böylece, hem Akdeniz hem de Asya'daki gözde tatil bölgelerine 'gidilmemesi gerektiği' mesajı verildi.

Garanti verilmiyor, karantina şart

Robert Koch Enstitüsü'nün yayınladığı listede 160 ülke yer alıyor ve buralar için 'koronavirüs nedeniyle seyahat uyarısı' bulunuyor. Bu uyarı, bu ülkelere gidilemeyeceği anlamına gelmiyor ama gidenlerin koronavirüs nedeniyle gelişlerini garanti etmiyor. Üstelik bu ülkelere gidip kendi çabalarıyla dönenlerin de, 14 günlük karantinayı göze alması gerekiyor.

Almanlar, genelde Dışişleri Bakanlığı'nda yayınlanan seyahat uyarılarını dikkate alıyor. Seyahat uyarıları, genelde güvenlik açısından riskli bölgeler, savaş bölgeleri ve hastalık bölgeleri için yapılıyor.

Türkiye tepki göstermişti

Türkiye, Almanlar için İspanya ve İtalya'dan sonra üçüncü sevilen tatil ülkesi konumunda. Almanya'nın bu kararına daha önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tepkisini dile getirerek şaşırdığını belirtmişti.

Ancak, o günden bu yana bir değişiklik olmadı ve Türkiye, 'Korona riskli ülkeler sınıfında' yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER