Amasra'daki maden faciasında kahreden ayrıntı: Ekipbaşı Yener Saygın, arkadaşları için canını feda etti

Amasra'da 41 kişinin hayatını kaybettiği madende ekipbaşı olarak görev yapan Yener Saygın'ın patlamanın ilk anında 6 arkadaşını kurtardığı, daha sonra 'Arkadaşlarımı bırakamam' diyerek girdiği madende şehit olduğu öğrenildi.

Amasra'daki maden faciasında kahreden ayrıntı: Ekipbaşı Yener Saygın, arkadaşları için canını feda etti

Bartın'ın Amasra ilçesinde cuma günü akşam saatlerinde meydana gelen patlamada 41 madenci hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı, 58 işçi ise kurtarıldı. 

Türkiye'yi yasa bağan olayla ilgili kahreden bir ayrıntı ortaya çıktı.

Ekipbaşı Yener Saygın'ın patlamanın ilk anında 6 arkadaşını kurtardığı daha sonra 'Arkadaşlarımı bırakamam' diyerek girdiği madende hayatını kaybettiği öğrenildi.

Sabah gazetesinin haberine göre; Amasra'daki maden faciasında ekipbaşı Yener Saygın (42) aslında gündüz vardiyasındaydı ancak bir arkadaşıyla yer değiştirip geceye kalmıştı. 

Disiplinli, sakin bir yapısı olan Saygın, patlamanın ilk anlarında 6 arkadaşını dışarıya çıkardı. Fakat aşağıda başkaları da vardı. "Arkadaşlarımı bırakamam" diyerek gaz maskesini takıp yeniden aşağı indi.

Ne yazık ki bir daha dışarı çıkmaya nefesi yetmedi. Saygın'ın babasının da aynı madenden emekli olduğu öğrenildi.

Acı haberi alan felçli annesi Hafize Saygın büyük acı yaşadı. Halasının oğlu Osman Özer "12 yaşındaki kızı Esila'ya aşık bir babaydı. Her boş vaktini onunla geçirirdi" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER