Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘AnkaraKart’ zammını onaylamadı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, AnkaraKart satış bedelinin 7 liradan 8 lira 50 kuruşa yükseltilmesine onay vermediğini açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘AnkaraKart’ zammını onaylamadı

AnkaraKart  satış bedelinin 7 TL’den 8 lira 50 kuruşa yükseltilmesine ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, toplu taşıma araçlarının elektronik ücret toplama işlemlerini yürüten E-Kent firmasının söz konusu artışı EGO Genel Müdürlüğü’nün onayını almadan yaptığı belirtildi.

Açıklamada, firmanın AnkaraKart satış bedelinin artırılmasını EGO Genel Müdürlüğü’nden talep ettiği, ancak pandemi süreci nedeniyle vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak artış talebinin kabul edilmediği bildirilerek şöyle denildi:

“Toplu taşıma araçlarının elektronik ücret toplama işlemlerini yürüten E-Kent firması, EGO Genel Müdürlüğümüzün onayını almadan AnkaraKart satış bedelini 7 TL’den 8 lira 50 kuruşa yükseltmiştir. Firma, EGO Genel Müdürlüğü ile Mart 2013 yılında yaptığı Elektronik Ücret Toplama sözleşmesine istinaden, izin almadan tek taraflı olarak bu artışı gerçekleştirmiştir.

E-Kent Firması bu yıl içerisinde, sözleşmenin ilgili maddesini ve yıllık ÜFE artış oranını gerekçe göstererek AnkaraKart satış bedelinin artırılmasını EGO Genel Müdürlüğü’nden talep etmiştir. Yapılan değerlendirmede, hem geride kalan yedi yıllık süreçte yapılan zam oranları (2014 yılında AnkaraKart satış bedeli 5 TL iken daha sonraki yıllarda önce 5 lira 50 kuruşa sonra 6 TL’ye ve 2019 yılında ise 7 TL’ye çıkartılmıştır) hem de talep edilen zam oranının dengesizliği ayrıca pandemi süreci nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik sıkıntılar da dikkate alınarak artış talepleri kabul edilmemiştir.

EGO Genel Müdürlüğü olarak E-Kent firmasınca AnkaraKart satış bedeline yapılan zam kararına onay vermediğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla duyuruyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER