Anket çalışmasından çarpıcı sonuç: Vatandaş ‘Kapatılsın’ dedi

Optimar Araştırma Şirketi’nin, HDP'nin kapatılmasıyla ilgili yaptığı anketten beklenen sonuç çıktı. Türk halkının yüzde 66’sı ‘kapatılsın’ dedi. CHP’ye oy verenlerin yüzde 31.8’i ise kapatmaya karşı

Anket çalışmasından çarpıcı sonuç: Vatandaş ‘Kapatılsın’ dedi

Terör örgütü PKK'ya verdiği destekle bilinen HDP'nin kapatılmasıyla ilgili siyaset gündeminde tartışmalar sürerken, Optimar Araştırma Şirketi’nin yaptığı anket çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.

HDP'nin kapatılmasıyla ilgili en büyük desteği Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli verirken, bazı siyasi partiler çekingen davranıyor.

Tartışmalar devam ederken, Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, "Sizce HDP kapatılmalı mı?" isimli anketin sonuçlarını paylaştı.

YÜZDE 66 KAPATILSIN DEDİ

Yapılan ankette vatandaşlar, ezici bir çoğunlukla (yüzde 66) HDP'nin kapatılmasını isterken, yüzde 17,6 "fikrim yok", yüzde 16,4 ise "hayır" cevabını verdi.

EN YÜKSEK HAYIR ORANI CHP'DE

Anketin partilere göre dağılımında ise AK Parti'ye oy veren vatandaşların 'yüzde 78'i, MHP'ye oy verenlerin 'yüzde 82'si, İYİ Parti'ye oy verenlerin 'yüzde 72'si, CHP'ye oy verenlerin 'yüzde 52'si ve HDP'ye oy verenlerin 'yüzde 7,2'si kapatılsın dedi. Ayrıca en fazla 'hayır' oyunu ise HDP'liler dışında 'yüzde 31,8' ile CHP'ye oy veren vatandaşlar kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER