Anketlerden Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları: Flaş sonuçlar

Ülkemizde anket şirketleri şimdiden Cumhurbaşkanlığı seçimi için anketler yapıyor. Bu anketlerden ilginç sonuçlar alınıyor

Anketlerden Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları: Flaş sonuçlar

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı seçimine daha yıllar olmasına rağmen anket şirketleri sürekli halkın nabzını tutuyor.

Anketlerle ilgili bir yazı da Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'den geldi. Selvi'nin bugünkü yazısından öne çıkan bölümler şöyle:

- Ülkelerin parçalandığı, ekonomilerin çöktüğü, siyasi coğrafyanın değiştiği bir dönemde Türkiye’nin de sorunları var. Ekonomiden koronavirüse, işsizlikten Doğu Akdeniz’deki gerilime kadar... 

- Anketlerde bu ortaya çıkıyor. İlginç olanı, halkımız “Bu sorunları muhalefet çözer” demiyor. Hilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar, ağustos ayı anketinde halkımıza bu soruyu sormuş. Ankete katılanların yüzde 33.9’u yine “AK Parti çözer” diyor. 

- CHP diyenlerin oranı yarı yarıya. “Bu sorunu CHP çözer” diyenlerin oranı ancak yüzde 15.3’e ulaşıyor. Sorun sadece CHP değil. HDP, İYİ Parti, Deva Partisi ve Saadet Partisi diyenlerin oranını da topladım. Yüzde 27.1 ediyor. 

- Kararsızların oranı yüzde 26.1’le neredeyse muhalefetin toplamına yetişiyor.

- Optimar’ın araştırmasında kararsızlar dağıtıldığında AK Parti’nin oy oranı 43.1 çıkıyor. CHP yüzde 22 olurken, onu 10.6’yla MHP takip ediyor. HDP’nin yüzde 10.4 çıktığı ankette İYİ Parti 9.8 görünüyor.

- CHP’de Muharrem İnce’nin başkaldırmasına ve partinin bölünme aşamasına gelmesine neden olan Kılıçdaroğlu’nun eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı adayı olarak gösterme eğilimi anketlere nasıl yansıyor diye baktım. Kemal Bey, Gül isminde neden bu kadar ısrar ediyor anlamış değilim. Çünkü “Son turda Erdoğan ve Gül kalsa oyunuzu kime verirsiniz” sorusuna verilen cevaplar şaşırtıcı. “Abdullah Gül’e oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 21.3 çıkıyor. “Erdoğan’a oy veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 44.3. 

- Aynı soru “Erdoğan mı, Muharrem İnce mi” diye sorulduğunda oranlar değişiyor. Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 44.5 çıkarken, Muharrem İnce diyenlerin oranı yüzde 33.5. 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın oranı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yakalıyor. Erdoğan yüzde 45.1 alırken İmamoğlu yüzde 36.8 olarak çıkıyor. Kararsızlar ise yüzde 18.1’e kadar geriliyor.

- “Erdoğan mı, Mansur Yavaş mı” sorusunu sorduğumuzda İmamoğlu’na yakın bir sonuç çıkıyor. Mansur Yavaş bu sonuçlara pandemi sürecine yaptığı sıçrama ile girdi. Mansur Yavaş diyenlerin oranı yüzde 36.7 çıkarken, Erdoğan diyenler yüzde 44.5 oluyor. Yavaş, bir puan geriden İmamoğlu’nu takip ediyor.

- Metropoll’ün Temmuz 2020 anketinde bir ay önceye göre AK Parti’nin oylarında üç puanlık artış, CHP’de ise ciddi bir düşüş gözleniyor. Seçim sürecinde olmamamıza rağmen bu ciddi bir iniş ve çıkışa işaret ediyor. Metropoll Araştırma’nın sahibi Prof. Dr. Özer Sencar, bunu “Ayasofya”ya bağlıyor. 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER