At ve Eşek Eti İthalatı Haberlerine Bakanlıktan Yanıt Geldi!

Türkiye’nin Sudan’dan at ve eşek eti ithal ettiğine yönelik çıkan iddialara Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama geldi

At ve Eşek Eti İthalatı Haberlerine Bakanlıktan Yanıt Geldi!

Türkiye’nin Sudan’dan at ve eşek eti ithalatı yaptığına yönelik çıkan iddialara Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Bakan Bekir Pakdemirli, çıkan haberlerin asılsız olduğu söylenilen açıklamada Türkiye’nin Sudan’dan at ve eşek eti ithal edip tüketicilere sunduğuna yönelik gelen sorulara yanıt verdi.

TÜRKİYE AT ETİ EŞEK ETİ DOMUZ ETİ İTHAL ETMİYOR

At, eşek, dana ve diğer yurt dışında tüketilen hayvan etlerinin genel bir başlık altında birleştiğini ifade eden Pekdemirli, ithalatın yapıldığını ama her ülkenin kendi ihtiyacı ve örfüne göre bir filtreden geçerek ithal edildiğini belirtti. Pekmedirli "Böyle bir talep mi varmış? Bu konuda teknik gerekli bilgiye sahip olmadan arkadaşlarımız yorumlar yapıyorlar. Ben bunları doğru bulmuyorum. At eti meselesi şudur; 'GTİP' diye bilinen yurtdışında 'HS' denilen genel tarif vardır, her ürün grubuyla ilgili. Bunlar at, eşek, dana ve diğer etleri de kapsar. Bununla ilgili bir yanlış anlaşılma var. Yoksa Türkiye'nin ithal ettiği at eti, eşek eti, domuz eti de yoktur."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER