Ayasofya'da ilk ibadet nasıl olacak? Erdoğan'a çalışma sunuldu

Danıştay'ın kararından sonra Ayasofya cami oldu. 86 yılın ardından ilk ibadete açılacak olan Ayasofya'da ilk ibadet nasıl olacak?. Alınan bilgilere göre Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin olduğu bir çalışma sundu

Ayasofya'da ilk ibadet nasıl olacak? Erdoğan'a çalışma sunuldu

Danıştay'ın Ayasaofya kararından sonra 86 yıl sonra müze olan Ayasofya ilk kez ibadete açılacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı konuşmada Ayasofya'da ilk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağını bildirdi.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı’nın arkeologların önerileri doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hazırlık yapılmasını istediği belirtildi. Kararın ardından Kültür Bakanlığı yetkilileri, Diyanet yetkilileriyle bir araya gelerek seçenekleri değerlendirdi. Caminin namaz kılınacak bölümlerinde zemine ışık sistemi konulacak. Işık mozaik ve frekslere yansıtılacak, namaz sırasında ise kapalı tutulacak.

Mozaik ve fresklerin, ibadet saatlerinde bir perde mekanizmasıyla kapatılması da gündemde. Ancak bu seçenek ön plana çıkmıyor. Tarihi yapıda olumsuzluk yaşanmaması için çok hassas davranılacağı vurgulanıyor.

Ayasofya’nın ibadete açılmasının tarihi dünya mirası kimliğinden bir şey eksiltmeyeceği, Ayasofya’yı daha fazla turistin ziyaret edebileceği değerlendiriliyor. Paris’te yer alan Notre Dame ve Sacre Coeur kiliselerinde, hem ibadet edildiği hem de gezilebildiği, Avrupa’da tarihi kiliselerin bir çoğunda da aynı yöntemin uygulandığı ifade ediliyor.

Bunun için Ayasofya’nın ibadete açılacak bölümüne halı serilecek. Turistlerin halıya basmamaları için özel koridor oluşturulacak. Ayrıca turistlerin Ayasofya’yı ziyaretlerinde bir gezi güzergahının oluşturulması da gündemde.

Ayasofya için oluşturulan planlama, salı günkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulacak. 

‘Ayasofya Müzesi’nin Twitter sayfası kapandı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muze.gov.tr sitesinde de ismi Ayasofya-i Kebir Camii (Büyük Ayasofya Camii) olarak değiştirildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER