Bahçeli'nin 'Bayramda giden Suriyeliler geri dönmesin' sözlerine Bakan Soylu'dan jet yanıt!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyelilerin bayram ziyareti hakkında, "Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var" diye konuştu.

Bahçeli'nin 'Bayramda giden Suriyeliler geri dönmesin' sözlerine Bakan Soylu'dan jet yanıt!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplarken, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Soylu, şunları söyledi:

- Kılıçdaroğlu’nun sığınmacılar konusunda uluslararası bir tahrikin içerisinde olduğu apaçık ortada.

- Dikkat ederseniz 2019 yılında seçim vardı. İstanbul ve Türkiye’nin her yerinde özellikle Kılıçdaroğlu ve avanelerinin en temel meselelerinden bir tanesi biraz da Avrupa hormonlu sığınmacı meselesiydi. Sonra sığınmacı meselesi konusunda 2019 yılı seçimleri bitti, onlar bu meseleyi askıya aldılar.

- Ama biz askıya alamayız. Biz kaçak göçmenle de mücadele ediyoruz, aynı zamanda Türkiye’ye uluslararası koruma statüsünde gelenlerle ilgilenmek zorundayız.

- Kılıçdaroğlu’nun kendi genel merkezinin sınırları dışında bir sınır bilgisi olduğunu düşünüyor değilim.

- Yaklaşık 2,5 milyon Türkiye’ye girmek isteyen kaçak göçmen engellenmiştir. Türkiye’de de yaklaşık 1 milyon 100 bini aşkın kaçak göçmen yakalanmıştır.

- Bunlardan 330 binini yurt dışına, Kılıçdaroğlu onu da bilmez, uluslararası antlaşmaşlar neticesinde ülkelerine geri gönderdik.

- Yaklaşık 700 bine yakın kaçak göçmen de son 5 yılda Türkiye’den Avrupa’ya geçti.

- Kılıçdaroğlu maalesef Türkiye’de yabancı düşmanlığını körüklemek ve her seçim takviminde sığınmacı meselesini gündeme taşıyabilmek için bir tahrikkar üslup ortaya koymaktadır.

-  Sayın Bahçeli’nin bu konuda daha önceki konuşmalarını ve MHP’nin göç raporunu okumuş birisi olarak söylüyorum; o gün ne söyleniyorsa bugün aynı anlayışla aynı değerlendirmeler ortaya koyuluyor. Yani farklı bir üslup söz konusu değil.

- Bu zamana kadar 500 bin gönüllü geri dönüş yaptı. Bugün bu mesele provoke ediliyor. Bir kez daha ifade etmek istiyorum.

- Bu insanlar elbette ki kendi memleketlerine geri dönecekler. 490 bin üzerindeki Suriyeli güvenli bölgelere döndüler, bundan sonra da dönecekler.

- Zaten güvensiz bölgelere gidişin olabilmesi mümkün değildir. Bu bayram için de önümüzdeki bayram için de güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir kısıtımız söz konusudur. Yani bayram gidişine bir kısıtımız var. 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER