Bakan Akar gemileri yaktı: 'Vazgeçmemiz söz konusu değil'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Türkiye yaptırımlarının kaldırılması için sunduğu tek şart olan S-400'lerden vazgeçmemizin söz konusu olmadığını füzelerin kullanılmak üzere alındığını söyledi

Bakan Akar gemileri yaktı: 'Vazgeçmemiz söz konusu değil'

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulama kararının ardından, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemleri gündemde. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, kritik konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. "Türkiye her denilene 'evet' diyecek ülke değil. 1982'den beri Türkiye'nin hava savunma meselesi var. S-400 ile noktalandı. Kriterler konuldu, alışveriş oldu.

Yunanistan'da S-300 var. ABD'nin objektif olmasını istiyoruz. Temennimiz uygun olmayan karardan ABD'li müttefiklerimizin dönmesi. S-400'leri kullanmak için aldık, satılması gündemde değil. Füzeler kullanılmak üzere alındı. Uzman arkadaşlarımız eğitim aldı. Kendimiz kullanacağız. Emir, komutası kontrolümüzde olacak" dedi.

Sakarya'daki tank palet fabrikasının Katar'a satıldığı iddiaları. Bakan Akar iddialar hakkında da şunları söyledi:

"Tankın paletini yapan fabrika Arifiye. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile işletme devri söz konusu. Yatırım için çağrıda bulunmuyor muyuz? Katar ordusu nerede burada? 4 kere Danıştay'a dava açıldı. BMC otomotiv ayrı. BMC savunma ise sadece Türklerin kurduğu şirket. Muhatap olduğumuz BMC savunma. Ayrıca mülkiyet, kontrol, muayene MSB'de. Kimsenin özlük hakkı kaybolmadı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER