Bakan Çavuşoğlu: Fransa'daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için tüm tedbirler alınmalı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Fransa'daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını bekliyoruz." dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Fransa'daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için tüm tedbirler alınmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile bakanlık binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, yaptığı açıklamada, "Fransa'daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna da "Sayın Bakanı (Çavuşoğlu) tebrik ettim. Türkiye'yi sitayişle andım. Çünkü tahıl konusunda temmuz ayında çok önemli bir başarı elde ettiler." şeklinde konuştu.

Yaşanan son gelişmeler, özellikle Türkiye'nin AB için ne kadar önemli bir ülke olduğunu gösterdi. Sadece ihtiyaç olduğunda Türkiye'ye önem verilmemesi gerekiyor. AB ancak Türkiye ile potansiyelini hayata geçirebilir, jeopolitik aktör olabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna'daki savaşın durdurulması ve adil bir barış için uğraşıyoruz.

Fransa'nın da savaşın sona erdirilmesi konusunda gayretleri var ve bu gayretlerini takdirler karşılıyoruz. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü temsil eden bir barışın olması gerekiyor ve bu konuda çalışmaya hazırız.

Fransa'nın ve AB'nin Kıbrıs Türklerine 2004'te verdikleri sözleri tutmasını bekliyoruz. Annan planının Rum tarafından reddedilmesinin ardından AB, Kıbrıs Türkleri üzerinden ambargoları kaldıracaktı ama bu henüz hayata geçmedi.

Fransa'daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2022, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER