Bakan Çavuşoğlu'ndan basın toplantısında Alman Bakana sert tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türk milletinin tehditlere boyun eğmediğini en iyi Almanya bilir" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan basın toplantısında Alman Bakana sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliği’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, “(Alman mevkidaşı Baerbock’a) Terör örgütlerine kucak açılmasının müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını vurgulamak isterim.” dedi.

Çavuşoğlu, “(Alman mevkidaşı Baerbock’a) Almanya’daki Türk ve Müslüman toplumunun cami ve derneklerinin güvenliği için gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.” 

AİHM kararlarına ilişkin Çavuşoğlu, "Yunanistan'a hatırlatmazken niye sürekli Kavala konusunu gündeme getiriyorsunuz? Çünkü Kavala'yı Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz." 

Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan anlaşmaları ihlal ediyor ve (adaları) silahlandırıyor. Uluslararası hukuktan bahsediyorsak Yunanistan AB ülkesi diye sahip çıkmak doğru bir şey değil." dedi.

"Size büyük saygı gösteriyoruz"

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, "(Tahıl anlaşması) Hükümetinizin başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insan için umut ışığı. Size büyük saygı gösteriyoruz." 

Almanya'ya tepki gösteren Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti olarak teröre karşı ciddi mücadele veriyoruz. PKK,PYD, YPG, DAEŞ hepsi ile mücadele ediyoruz. Terörle mücadele de hiçbir şekilde taviz vermemiz mümkün değil. Ancak bu iki örgütü sığındığı ana ülke dost bildiğimiz Almanya olmuştur." DEAŞ'la Mücadele etmek istiyorsanız bizimle sahaya inersiniz." dedi.

TEHDİTLER TÜRKİYE'DE KARŞILIK BULMAYACAK
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Türkiye hakkındaki açıklamalarıyla ilgili, "Tarih boyunca tüm kurulan Türk devletlerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk milletinin hiçbir tehdit ve şantaj karşısında boyun eğmediğini en iyi Almanya bilir, Berlin bilir. Dolayısıyla bu tehditlerin de şantajların da Türkiye'de karşılık bulmayacağını bilmesi gerekiyor." dedi.

GÜVENLİĞİMİZİ KISA VADELİ ÇIKARLARA FEDA ETMEYİZ

Çavuşoğlu,Yunanistan'ın yanlışlarına Avrupa birliği üyesi diye sahip çıkılmamalı. 

Kavala konusunu Türkiye aleyhine kullanıyorsunuz.

Avrupalı ülkelerin AİHM uygulamamasını neden gündeme getirmiyorsunuz?
Çavuşoğlu ayrıca, "Ulusal güvenliğimizi ve geleceğimizi kısa vadeli çıkar ve politikalara feda etmeyiz.

Bu sorunu aşmak gerek diye düşünüyoruz. Almanya Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklama Almanya Türkiye ilişkilerine sığmamıştır. Tarafınızı tutun demiyoruz,dengeli olun diyoruz.

Biz sürekli temas halindeyiz. İsteyince birbirimize telefon açıyoruz. SMS yoluyla da görüşüyoruz.

Defalarca iletişim kurduk. Kendisi Türkiye'ye geldi gayet faydalı bir görüşmeydi. Samimiyetle açıkça konuştuk." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER