Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: 'Büyük şehirlerde test yapılacak'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'deki koronavirüs oturumunda yaptığı son dakika açıklamasında , ''Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir'' dedi

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: 'Büyük şehirlerde test yapılacak'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'deki koronavirüs oturumunda yaptığı son dakika açıklamasında , ''Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir'' dedi. 

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle;

Ölümler genellikle ileri yaşlarda, diyabet, kalp damar hastalığı, kronik akciğer hastalıkları başta olmak üzere gerçekleşti. DSÖ 11 Mart 2020 tarihinde pandemi yani tüm dünyayı etkileyen salgın ilan etmiştir.

Laboratuvar sayımız arttı 

Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Enfeksiyonun yangın belirtileri ateş öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Daha ilerde böbrek yetmezliği ve ölüm gerçekleşmektedir. Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde 36'ya çıkacak. 10 Ocak tarihinden itibaren ülkemiz hızlı ve aktif davranmıştır. Riskten koruyucu tedbirleri erkenden aldık, sürecin ilk gününden itibaren sayın Cumhurbaşkanımızın hassasiyet ve yakından takip etmeleriyle ve Bilim Kurulu ve Bakanlığımızın önerilerinin devreye girmiş olmasının bu başarıda büyük ve en önemli payının olduğunu söylemek istiyorum.

İran tüm ülkelere yayılmasına sebep oldu

Sınır komşularımızın virüsle mücadelesinin zaafiyet içinde olduğunu görerek sınır kapılarımızı kapattık. Vatandaşlarımızı kontrol ve 14 günlük izolasyon ile kabul ettik. İran virüsün tüm ülkelere yayılmasına sebep oldu. İtalya, Çin'den gelenlerin ülkede dolaşmasına izin vererek salgının Avrupa'ya yayılmasına sebep oldu.

Umreden dönenler karantinada

Umre'den dönen vatandaşlarımız izole altına alınmış ve özellikle Umre'den gelen bir vakada pozitif görülmesi üzerine gece gelecek olan vatandaşımızı artık evlerinde değil boş olan öğrenci yurtlarımızda tekli odalarda izole edilmelerine, vaka görüldükten sonra hızla karar verdik.

Bize yardımcı olun

Paniğe yol açmayı hedefleyen bazı kişiler olduğunu da gözlüyoruz. Uydurma haberler, sosyal medyadaki mesnetsiz iddialar tümüyle ahlak sınırları dışındadır. Bunlarla mücadelede lütfen bizlere yardımcı olun.

Büyük şehirlerde test yapılacak

Yakında neredeyse bütün büyük şehirlerde test yapabilir olacağız. Özellikle önümüzdeki bir iki gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Antijel üzerinden hızla sonuç veren bu tanı kiti içinde bütün illerimize vererek, pozitif çıktığında bütün ülkeye yaymak üzere bir planlama yaptığımızı, yarın da geleceğini müjdelemek istiyorum.Hedef de 10 - 15 bin yapabilir hale gelmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER