Bakan Koca paylaştı: Dünyanın koronavirüs tablosu ve son rakamlar!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı paniğe ve korkuya sürükleyen ölümcül koronavirüs salgınıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan paylaşım geldi.

Bakan Koca paylaştı: Dünyanın koronavirüs tablosu ve son rakamlar!

3 bin 689 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve dünyanın birçok yerinde görülen koronavirüsle ilgili güncel bilgiler gelmeye devam ediyor. Çin'de ortaya çıkan ve İran ve İtalya'yı etkileyen koronavirüs ile ilgili Bakan Koca paylaşımda bulundu.

Koronavirüs verileri: 109.405 hasta, 3.689 ölüm

Dünya Sağlık Örgütünün son verileriyle küresel Koronavirüs tablosunu paylaşan Koca şu ifadelere yer verdi:

104 ülke, tanı konmuş toplam 109.405 hasta, 3.689 ölüm: Dünya Sağlık Örgütünün son verileriyle küresel Koronavirüs tablosu. Türkiye sıkı önlemlerle bugüne dek bu listeye girmemeyi başardı. Komşularımız ve Avrupa önlemlerde yavaş kaldı. Yurt dışından gelenlerimiz kurallara uymalı.

Yurt dışından dönenlere '14 gün kuralı'

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "yurt dışı dönüşleri için 14 gün kuralı" başlığıyla şu tedbirleri sıraladı:

"Yurt dışından son 14 gün içinde dönenler, buradaki ilk 14 günlerini evlerinde geçirmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır. Mümkün olan en az kişiyle temas kurulmalıdır. Yaşlı ve kronik hastalarla temas kurulmamalıdır. Eller normal sabunla sık sık yıkanmalıdır. Evden çıkılacaksa mutlaka maske takılmalıdır. Soğuk algınlığı belirtisinde sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Rapor almak gerekiyorsa sağlık kuruluşları yetkilidir."

Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit

Söz konusu paylaşımda "Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit. Lütfen uyalım." çağrısında bulunan Bakan Koca, koronavirüsle ilgili detaylı bilgiye Bakanlığın "www.saglik.gov.tr" internet adresinden ulaşılabileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER