Bakan Kurum: Şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık" dedi. Kurum, vatandaşlara hasarlı bina uyarısında da bulundu.

Bakan Kurum: Şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, basın toplantısında, İzmir'deki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, depremin olduğu andan itibaren şu ana kadar 100 kişinin enkazdan sağ olarak kurtarıldığını açıkladı. İzmirlilere uyarıda bulunan Kurum, ağır hasarlı binaların olduğunu belirterek tespitler tamamlanana kadar evlere girilmemesi gerektiğini söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamaları:

Kurtarma faaliyetlerinin yaparken can güvenliğimizi almak adına binalarımızı da anbean takip ediyoruz. Salınım var mı yok mu, takip etmek suretiyle çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. 

HASARLI BİNA UYARISI

AFAD'ımız, Kızılay'ımız, belediyemiz bölgeye çadır sevkiyatı yaptı. Beslenme ihtiyacı Kızılay koordinasyonunda. Bugün fiilen hasar tespit çalışmalarını yapacağız. Vatandaşlarımızın konutlarını inceleyeceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız, bakanlığımızın ekiplerinin tespitlerini tamamlamalarına müteakip binalarına girmeleri. Ağır hasarlı, yıkılma riski olan binalarımız olduğu düşüncesindeyiz.

"100 VATANDAŞIMIZI SAĞ OLARAK KURTARDIK"

Arama kurtarma faaliyetlerini hassas bir şekilde yürütmek durumundayız. AFAD koordinasyonunda tüm sivil toplum örgütleri ile bu süreci yürütüyoruz. Şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. 

Arama kurtarma faaliyetlerini 2059 kişiyle yürütüyoruz. 

Binasına giremeyecek, eşyasını alamayacak vatandaşlarımıza eşya yardımı yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER