Bakan Kurum’dan İmamoğlu’na İşbirliği Protokolü Yanıtı!

Kanal İstanbul Projesi’ni desteklemediğini açıklayan Ekrem İmamoğlu İBB’nin iki bakanlığın imzaladığı işbirliği protokolünden çekildiğini duyurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çekilme kararıyla alakalı açıklamalarda bulundu

Bakan Kurum’dan İmamoğlu’na İşbirliği Protokolü Yanıtı!

Kanal İstanbul Projesi’ni desteklemediğini açıklayan Ekrem İmamoğlu İBB’nin iki bakanlığın imzaladığı işbirliği protokolünden çekildiğini duyurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çekilme kararıyla alakalı açıklamalarda bulundu.

MECLİS KARARI OLMADAN ÇEKİLEMEZ

Bakan Kurum ÇED raporunun tamamlanmasından sonra 10 gün boyunca gelecek taleplere göre projenin şekillenebileceğini söyledi. İBB’nin protokolden çekilmesiyle alakalı ise durumun meclise gitmesi gerektiğini belirten Kurum, “Meclis kararı olmadan tek taraflı çekilme hakkı yok” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ YAPTIRIMI OLUR

Bakan Kurum, projenin onaylanmasından sonra gerekli meclis onayı olmadan İBB’nin çekilme kararı alamayacağını dile getirdi. Kurum, “Kendisinin tek taraflı protokolden çekilme yetkisi yoktur. Meclisin karar almadığı bir protokolden vazgeçemezsiniz. Vazgeçerseniz hukuki ve maddi sorumlulukları almış olursunuz” ifadelerini kullandı. Projeden ayrıldığını iki bakanlığa bildirdiğini söyleyen Ekrem İmamoğlu’nun yarın basın açıklaması yapacağı biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER