Bakan Murat Kurum'dan flaş açıklamalar: Katarlılar Kanal İstanbul'dan ne kadar arazi aldı, Atatürk Havalimanı'nın pistleri ne olacak?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Murat Kurum'dan flaş açıklamalar: Katarlılar Kanal İstanbul'dan ne kadar arazi aldı, Atatürk Havalimanı'nın pistleri ne olacak?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye Kanal İstanbul ve Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurum'un açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

- (Atatürk Havalimanı) Milletimize verdiğimiz sözler doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. 16 milyon İstanbullunun istifade edeceği şekliyle bu projeyi tasarladık. Önümüzdeki yıl da tamamlayıp açacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında, İstanbul’un fethinin kutlanacağı bir günde, bu parkı İstanbul’umuza armağan edeceğiz.

- İlk etapta 132 bin 500 ağacın dikilmesi planlanıyor. Süreç içerisinde orada çalısı, çiçekleri, bitkileri, farklı türde ağaçları ile insanlarımızın altında gölgelenebileceği büyük boyda ağaçların hepsi bu projede yer alacak.

- Öncelikle hiçbir binayı yıkmıyoruz. O binalar da proje dahilinde müze olacak, gençlik merkezi olacak, robotik atölyesi olacak. Bu binaların hepsini restorasyonlarını yaparak değerlendireceğiz. Buradaki tüm değerleri koruyarak bir millet bahçesi projesine çevireceğiz. Ama sadece bir millet bahçesi olmayacak. Millet bahçesi dışında burası bir yaşam alanı olacak. Afet toplanma alanı olacak.

- Pistlerde de zaten biliyorsunuz, bir pistimiz duruyor. Doğu-batı pisti kalıyor. Kuzey-güney pistinde de proje dahilinde kullanabileceğimiz altyapıyı orada kullanacağız. Pistlerin olduğu yerlerde yürüyüş yolları yapmaya gayret gösteriyoruz. O alanlara spor alanları yapacağız. Proje dahilinde kuzey-güney pistinin kullanılabilecek her türlü alanını kullanacağız.

- Onlara bakarsanız biz Türkiye’nin her yerini Katarlılara, Arap kardeşlerimize satıyoruz. Ama dönüp baktığınızda da bunların hiçbirinin gerçek olmadığı ortaya çıkıyor. 
- Kanal İstanbul’da da bütün alanı Katarlılar aldı dediler. Katarlıların aldığı 157 bin metrekare bir alan. 330.000.000 metrekare rezerv alandan tüm yabancıların aldığı mülklerin oranı yüzde sıfır nokta sıfır, sıfır 35. Katarlıların ise 0.00045. Yani yok denecek kadar az. Hep bir algı peşinde oldukları için, hep algı üzerinden hareket ettikleri için vatandaşlarımızı yanlış bilgilerle aldatmaya çalışıyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER