Başkentgaz'ın Sahibi Mehmet Torun'la İlgili Flaş İddia

Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yaptığı bağışla gündeme gelen Başkentgaz'ın sahibi Mehmet Torun'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı

Başkentgaz'ın Sahibi Mehmet Torun'la İlgili Flaş İddia

Torunlar şirketine ait Başkentgaz'ın Kızılay Derneği üzerinden, Ensar Vakfı'na yaptığı yaklaşık 8 milyon dolarlık bağış gündemden düşmüyor.

Torunlar Holding'in sahibi Mehmet Torun'la ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü yazısında Mehmet Torun'un kendisini telefonla aradığını belirtti. 

Öztürk, yazısının bir bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"Ankara'da doğalgaz dağıtım işleri, 2007 yılına kadar belediye İşletmesi EGO tarafından gerçekleştiriliyordu. Daha sonra dağıtım işini belediye şirketi Başkentgaz sürdürdü. Melih Gökçek'in başkanlığı döneminde Başkentgaz'ın iki yıl içinde özelleştirilmesi, bu sürede özelleştirilememesi durumunda işlemlerin Özelleştirme İdaresi tarafından gerçekleştirilmesi planlandı.

Gökçek'in açtığı ihalede parası zamanında ödenmediği için ilk ihale iptal edildi. İkinci ihalede, Başkentgaz'ın yüzde 80'i Mehmet Emin Karamehmet'e verildi. Yine sorun çıktı ve ihale iptal edildi. İki yıllık süre de doldu. Yeni ihaleye çıkılmadan önce kanun değiştirildi, Başkentgaz'ın yüzde 80'i değil, yüzde 100'ünün devri öngörüldü. Sonuçta, belediyeye ait gazın yüzde 100'ü, 25 Ocak 2013 tarihinde Torunlar Şirketi'ne devredilmiş oldu. Diğer doğalgaz dağıtım şirketlerinde belediyelerin yüzde 20 hakkı ve yönetimde temsilcisinin bulunmasına rağmen, Ankara'da bunlar yapılmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olan yasanın iptali için dava açtı. Bu durumu yazdığımız için Mehmet Torun aradı ve belediyenin verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi, ardından da Başkan Yavaş'a, danışmanı Mahmut Esen'e ve bana küfredip telefonu kapattı."
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER