Bayramı kana bulayacaklardı: Hainler kıskıvrak yakalandı

Diyarbakır polisi müthiş bir operasyona imza attı. Bayramı kana bulamak için hazırlık yapan hainler cephaneleriyle birlikte kıskıvrak yakalandı

Bayramı kana bulayacaklardı: Hainler kıskıvrak yakalandı

Diyarbakın polisi, terör örgütü PKK'ya göz açtırmadı. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında artırılan polis ve jandarma kontrol noktalarına Ramazan Bayramı'nda bombalı saldırı düzenleneceği bilgisi üzerine harekete geçti. 

Ekipler, yapılan teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin Dicle ilçesinde, saldırılarda kullanılacak patlayıcıların da Yeniköy Asri Mezarlığı'nda olduğunu belirledi.

Belirlenen yerde yapılan aramalarda toprağa gömülü şunlar bulundu:

- Metal silindir kutuda telefonla kumanda edilen 4 kiloluk PETN plastik patlayıcı

- Metal ve mıknatıslı kapta 382 gram zaman ayarlı, parça ve basınç etkili araç altına yerleştirilmek üzere hazırlanan el yapımı bomba ve düzenek

- Konserve kutusu içerisine hazırlanmış, zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 167 gramlık el yapımı bomba

-  4 el bombası

- Bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel materyaller ile çok sayıda dijital doküman. 

Bomba, patlayıcı ve malzemelere el konulurken, yakalanan Z.A., K.A., E.Y., A.Y., S.Y. ve R.E. gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürüyor.

Ele geçirilen bombaların üzerinde nasıl infilak edileceğine ilişkin kullanma talimatları yazılı olduğu belirlendi. 

Yüksek tahrip gücüne sahip olan, genellikle RDX, C-4 ve TNT gibi patlayıcılarla karıştırılıp kullanılan PETN'den 1 kilonun, yaklaşık 100 kilo C-4 patlayıcıya eşdeğerde olduğu belirtildi. Terör örgütü PKK'ya ağır darbe vurulan başarılı operasyonla, bayramda düzenlenecek saldırılarla yaşanacak olası kayıplar da önlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER