Bekir Pakdemirli ve Süleyman Soylu'dan önemli açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu

Bekir Pakdemirli ve Süleyman Soylu'dan önemli açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına yangınlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle:

- Manavgat'la ilgili iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz risk aldı. Belli bir noktaya girdiler. Oradan ateşi tutmaya çalışıyorlar. Kontrol altına alınabilirse geriye Gündoğmuş yangını kalacak. 

- 5 yangın devam ediyor. Marmaris'te belli noktada parlama var, Marmaris'te sona gelinecek gibi gözüyor. Köyceğiz'de devam ediyor. Kavaklıdere'de ve Milas'taki yangın devam ediyor.

- Balıkesir Savaştepe'de bir yangın devam ediyor. Manisa Salihli'de, Denizli'de bir yangın devam ediyor. İsparta Sütçüler'de bir miktar alevlendi. Arkadaşlarımız takip ediyor. Bunları kontrol altına alma çabamız sürüyor. 

- Hava sıcaklığı Marmaris'te 45,5 dereceyle tüm zamanların rekorunu kırdı. Nem yüzde 5'e kadar düştü. Yarın itibariyle en yüksek sıcaklık 43 derece. Perşembe günü rüzgar düşmekle beraber sıcaklık 40 derecelere varacak. Cuma günü benzer bir tabloyla karşı karşıyayız.

- Marmaris'teki parlamaları toparlamaya çalışıyor arkadaşlar. Yangınlarda 16 su atar uçak, 9 İHA, 45 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 arasöz, 5 bin 200 personel mücadlele ediyor.

- Yangınlardan zarar gören vatandaşlarımızla ilgili kısa bilgi vereyim. İl, ilçe orman müdürlüklerimizde tarımsal alanla ilgili ön hasar çalışmalarını bitirdik. Tespitler devam ediyor. Çalışmalar tamamlanınca mağduriyetler giderilmiş olacak.

- İHA görüntülerini canlı olarak izliyoruz, meteorolojik verileri dikkate alıyoruz. Yangınların büyüklüğüne, insan yerleşimlerine tehdidine göre müdahalede bulunuyoruz. Sanatçılarımız arıyor beni. 'Müdahale edilmedi' deniyor. Müdahale edilmediği sanılan yerlerde hem karadan hem havadan müdahale yapıyor.

- Çok ciddi bir savaş veriliyor. Bu savaşta moral ve motivasyonu yüksek tutmamız lazım. Herkesi sabırlı olmaya davet ediyorum.

- Hava araçları ile yeterlidir, değildir diye tartışma oluyor. Mevcut envanterde sürekli olarak çalıştığımız 48 helikopter ve uçak var. Bazı yardım taleplerimiz oldu. Toplamda 3 amfibi uçağımıza 3 uçak daha eklendi. 9 tane tanker uçağımız var. Toplamda 72 hava aracına çıkmış olduk.

- Yangınlar normal mi? Neden bu kadar yangın oluyor? Bu akut durum sadece bizde mi yaşanıyor? Amerika'da 12 eyalete 101 orman yangını devam ediyor. Kanada'da 5 bine yakın orman yangın var. Sibirya'da Türkiye ormanlarının yüzde 10'u kadar alan yanmış durumda. Gerçekten akut bir dönem yaşıyoruz. Sadece Türkiye'nin başında olan bir musibet değil. İnşallah en yakın zamanda akut haline gelmiş yangınlarımızın üstesinden geleceğiz.

- Ülkemizin yaşadığı doğal afete cansiperane mücadele eden orman kahramanlarımıza ve onlara destek veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah yangınlar en kısa sürede söndüreceğiz. Şu an milli birlik ve beraberlik zamanıdır. Herkesle elele yürüme vaktidir. İlk yağmurlarla beraber fidanlarımızı dikiyor olacağız.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise şu ifadeleri kullandı:

- Burada çalışan arkadaşlarımıza, kurumlarımıza, orman teşkilatımıza, karayollarımıza, güvenlik teşkilatlarımız, belediyelerimize kadar herkes gayret içerisinde mücadele ortaya koymaktadır. Biraz önce Köyceğiz'den geldim. Vatandaşlarımız el birliği içinde büyük bir mücadele ortaya koydu. Bu devletin büyük bir devlet olduğuna, bu milletin büyük bir millet olduğuna bir kez daha şahit olduk.

- Bir taraftan Marmaris, Milas, diğer taraftan Köyceğiz ve yangınların olduğu bütün alanlarda sabahtan itibaren bulunmuştuk. Öyle bir rüzgarla karşı karşıyayız ki, yarım saat önce söndürüldüğünü gördüğümüz yangın yarım saat sonra daha şiddetli alevleniyor.

- Bu tüm kurum ve kurumlarımızla motivasyonumuzu devam ettiren bir durumdur. Hava sıcak, kuru, nem az bunlar dezavantajımız. Rüzgar hangi taraftan eserse essin tehdit ediyor. Sabır gösteren, aynı zamanda çalışmalara katılan bütün Muğlalı hemşehrilerimize şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz.

- İnşallah yarın akşam vatandaşlarımıza daha pozitif değerlendirmeyi aktarabiliriz. Bu esnada tüm çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Türkiye'deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, belediyelerimize, şantiyelere, özel sektöre hepinizin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.

- Burada hiç kimse siyasi, ideolojik ayrılık ortaya koymadan herkes kırmızı beyaz milli formayla mücadeleyi devam ettiriyor. Provokasyon yok dersem yalan söylemiş olurum. Ormancıların yanına gidip 'işinizi yapmıyorsunuz hakkımızı helal etmiyorum' demek hakikaten beni rencide ediyor. Ormanın içerisinde arasözle birlikte yangını söndürmek inanç meselesidir. İstanbul'da durup buradaki insanları telaşa koymanın anlamı yok. Herkes birbiriyle koordinasyon içerisinde. Havada İHA'lar var, herşeyimiz var.

- 'Menteşe'de bütün evler yandı' demek kamuoyuna bilgi vermek insafsızlık ve vicdansızlıktır. Sanatçı olabilirsiniz, profesör olabilirsiniz, buradaki insanların hayatlarıyla, duygularıyla, gerçekleriyle oynamanıza kimse müsaade edemez. Burada herkes büyük mücadele içerisindedir. Bir an önce bitmesini istiyoruz, dua ediyoruz.

- Her türlü desteği, morali ortaya koyabilirsiniz ama spekülatif, provokatif açıklamalarını yapmamalarını bir kez daha rica ediyorum.

- Tüm belediyelerimizin, kamu kurumlarımızın envanteri burada seferber. Türkiye'de ne kadar belediye varsa buralar. Adıyaman'ından Kapaklası'na kadar burada büyük mücadele içerisinde.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2021, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER