Berat Albayrak'tan bomba açıklama: Bir bakan beni tehdit etti!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın NTV canlı yayınında soruları yanıtlarken yaptığı açıklamalar gündeme damgasını vurdu

Berat Albayrak'tan bomba açıklama: Bir bakan beni tehdit etti!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, NTV'de katıldığı canlı yayında flaş açıklamalarda bulundu.

Canlı yayına sorularıyla katılan Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde detayları paylaştı.

"Sürekli olarak “Bir zihniyet değişikliği gerçekleştirdik” diyor. “Bir duvar yıkıldı” diye bunu tarif ediyor. Peki o zihniyet değişikliği ne? “Bizde petrol yok, bizde doğalgaz çıkmaz” diyen zihniyetin yıkılması. Onun yerine “Biz de doğalgaz buluruz, biz de petrol çıkarırız, biz de enerji piyasasında uluslararası oyuncu oluruz” özgüveninin gelmesi. Demirel’in tabiriyle Türkiye’nin 70 sente muhtaç olduğu günlerden Özal’ın sağladığı zihniyet değişimi ile Türk parasının dönüştürülebilir olduğu döneme geçilmişti. Cebinde döviz bulundurmanın suç olduğu günlerden ihracatta sınırları zorlayan Türkiye’ye o vizyon sayesinde ulaştık" ifadelerini kullanan Selvi, "Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz, Türkiye’yi başka bir lige taşıyor. Berat Albayrak, bu gücün yönetilmesiyle ilgili, “Bu rezerv Türkiye’yi dünya liginde enerji üreticisi ülkeler ligine çıkaran bir keşif. Enerji bağımlılığı anlamında Türkiye yeni bir çağın sürecini başlattı. Bu adım hem psikolojik hem de maddi olarak bir duvarı yıktı” diyor" ifadelerini kullandı.

Selvi şöyle devam etti:

- Enerji savaşları tehditlere, darbelere, işgallere varan sert mücadelelere sahne oluyor. 

- Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ben bir Batı ülkesinde muhatabım tarafından birebir sözlü, imalı tehdit edilmiş bir bakanım” deyince yine gözlerimiz fal taşı gibi açıldı. 

- Nasıl yani? Berat Albayrak o kadar sıradan bir şey anlatıyor gibiydi ki sözlerini açmasını istedik.

- “Ne zaman oldu” diye sorduk. “Enerji Bakanlığım döneminde” dedi. Israrlı sorularımız üzerine, o şahsın Batı’nın büyük devletlerinden birinin Enerji Bakanı olduğunu söyledi.

- “Orada ona gereken cevap verildi. Ama bunları ileride yazmamız lazım. Nesiller bunu bilmeli” dedi. Aynı kanaatteyim.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER