Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca'dan flaş açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında Bilim Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Peki kritik toplantıda ne kararlar alındı? İşte Bilim Kurulu sonrası yapılan o açıklama.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca'dan flaş açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yazılı açıklama yapıldı. Bakan Koca açıklamasında "Riskli olanın virüsün kendisi değil, kasten veya ihmalle virüsün yayılmasına neden olan davranışlarımız olduğunu akıldan çıkarmamalıyız." dedi.

SON VERİLERE DİKKAT ÇEKTİ

Sağlık Bakanı Koca "Son hafta verileri, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ediyor." ifadelerini kullandı.

MUTANT VİRÜS VERİLERİ

Koca'nın açıklamaları şöyle:

Bugüne kadar 76 ilimizde toplam 41.488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplam 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı 1 ilimizde 2 B.1.427 (California-NewYork) mutantı ve 1 adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir. Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka maalesef çok hasta potansiyelini barındırıyor.

"AŞIDAN BAŞKA SİLAHIMIZ YOK"

Sağlık Bakanı Koca koronavirüsle mücadelede aşının önemini vurgulayarak "Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok. Aşı için küresel tedarik güçlüğü, tedbir için de bir yılın verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum" değerlendirmelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 22:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER