Bir bu eksikti: Şimdi de 'Işıklar yanıyor' tartışması

Yurtta ve dünyada meydana gelen başdöndürücü gelişmelere rağmen şimdi de Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım ile İçişleri Bakanlığı arasında 'Işıklar yanıyor' polemiği çıktı. 

Bir bu eksikti: Şimdi de 'Işıklar yanıyor' tartışması

Yurtta ve dünyada başdöndürücü gelişmeler yaşanıyor.

Ülke olarak yaşadığımız büyük sorunlara odaklanmamız gerekiyor.

Koronavirüs salgını, ekonomik sorunlar, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ, AB ile ilişkiler, Suriye, Libya sorunları...

Ama bütün bunlarla uğraşırken, ortaya çeşit çeşit polemikler çıkıyor, gündemi teslim alıyor.

Şimdi de "Işıklar yanıyor" polemiği ortaya çıktı.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında verilen 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına göndermede bulundu. Yıldırım'a cevap İçişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Peşinden de demeçler üst üste patladı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına gönderme yaparak bir paylaşım yaptı.

Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı göndermede, AYM'nin fotoğrafını "Işıklar yanıyor" notuyla paylaştı.

​Yıldırım, bir paylaşımına gelen eleştirilere ise 'Işıklar yanıyor derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil' ifadesiyle yanıt verdi.

Hesabını kısıtlayıp, paylaşımları silen Yıldırım, daha sonra hesabını tekrar açtı

Paylaşımın gündem olması sonucu Yıldırım, sosyal medya hesabını 'korumalı' hale getirerek, söz konusu paylaşımları silen Yıldırım, daha sonra hesabını yeniden herkese açarak ''Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.'' açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanlığı ise AYM Üyesi Yıldırım'ın paylaşımına, İçişleri Bakanlığı binası resmiyle birlikte 'Işıklarımız hiç sönmüyor' notunun yer aldığı bir gönderi ile yanıt verdi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise, sosyal medya hesabından ''Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!'' açıklamasını yaptı. 

​Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise ''Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları Millet açar, Millet kapatır.'' şeklinde paylaşımda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise, AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın anayasal düzeni tehdit ettiğini öne sürerek sosyal medya hesabından şunları söyledi:

''Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi Türkiye’nin “HUKUK GÜVENLİĞİ”ni ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz. Türkiye’nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz. AYM, kendi üyesinin Anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur."

Görünen o ki "Işıklar yanıyor" polemiği bir kaç gün daha gündemdeki yerini koruyacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER