Bolu'da yabancılarla ilgili 2 flaş karar daha!

Bolu'da yabancılarla ilgili 2 karar daha belediye meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi

Bolu'da yabancılarla ilgili 2 flaş karar daha!

Bolu'da yabancılarla ilgili yeni kararlar alındı.

Belediye meclisinin toplantısında yabancı uyruklulara yönelik su fiyatlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesi ve yabancıların nikah ücretlerinin ise 100 bin TL olmasını içeren maddelerin de bulunduğu fiyatlandırmalar yapılan oylamada kabul edildi. 

Oylamada AK Partili ve MHP'li meclis üyeleri red oyu verirken, 2 CHP'li meclis üyesi çekimser kaldı. Diğer CHP'li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise karara kabul oyu verdi. 

Buna göre; 

- Bolu'da yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su ücretinin metreküpüne 2,5 TL tahsil edilecekken, yabancılardan ise tahsilat 2,5 dolar olarak yapılacak. Ayrıca dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4,5 TL ödeyecekken, yabancılar ise 4,5 dolarlık ücret ödeyecek. 

- Yabancıların, Bolu Belediyesine nikah için başvurması halinde ise nikah ücreti olarak 100 bin TL istenecek.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan "İki yabancının Bolu'da belediyemize başvurarak evlenmeleri halinde nikah ücretini 100 bin lira olarak belirledik. Bu kararı oy çokluğuyla aldık" dedi.

Yabancılara su ücretlerinin dolar kuru üzerinden fiyatlandırılmasıyla ilgili de konuşan Başkan Özcan, "Bu 4658 sayılı yasa kapsamında Türkiyede oturma izni almış olan yabancıların su fiyatının 2,5 dolar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesiyle ilgili bir konu. Bu tüm yabancıları kapsamıyor. 4658 sayılı yasa kapsamında oturma izni almış olanları kapsıyor. diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER