Bomba iddia: Erdoğan'a tuzak kurulmak isteniyor!

AK Parti'nin 24 Mart'ta yapılacak büyük kongresi öncesi Erdoğan’ın genel başkanlıktan ayrılarak AK Parti Genel Başkanlığı’nı güvendiği bir isme bırakacağı şeklindeki iddialar ortaya atıldı

Bomba iddia: Erdoğan'a tuzak kurulmak isteniyor!

AK Parti'nin bugün yapılacak İstanbul İl Kongresi ile birlikte il kongrelerinin tamamlanmasının ardından gözler 24 Mart'taki büyük kongreye çevrilecek.

Kongre öncesi ortaya çeşitli iddialar atılırken, Hürriyet gazetesinin hükümete yakın isimlerinden Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Selvi'ye göre AK Parti kongresi yaklaştıkça, bir formül el altından servis edilmeye çalışılıyor.  "AK Parti kongresi yaklaştıkça şu tartışmayı daha sık yapacağımız anlaşılıyor: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile AK Parti Genel Başkanlığı’nın bir arada olmasından dolayı memnun olmaması, bu nedenle kongrede genel başkanlıktan ayrılarak AK Parti Genel Başkanlığı’nı güvendiği bir isme bırakacağı şeklindeki iddialar. Bazı isimler de konuşuluyor. Ama o isimlerin bu modelden haberi yok" diye yazan Selvi, şöyle devam etti:

Parlamenter sistemin gereği olarak Erdoğan Cumhurbaşkanı olunca partisinden istifa etti. Yeniden servis edilmeye çalışılan bu model, Anayasal zorunluluk gereği uygulandı. Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım dönemleri yaşandı.

Erken yazı dedim. Çünkü burada Erdoğan’a bir tuzak kurulmak isteniyor. AK Parti, Erdoğan’dan, Erdoğan AK Parti’den koparılmak isteniyor. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni en çok da partisinin başına geçmek için istedi. Geçmişte Özal ve Demirel’in partilerinden ayrıldıktan sonra yaşananları gördü. Ayrıca parlamenter sistem döneminde bu modeli test etme imkânı buldu. AK Parti Genel Başkanlığı konusunun Erdoğan’ın kırmızı çizgisi olduğunu biliyorum. Bunun doğru olduğuna da inanıyorum. O nedenle sureti haktan görünen bu formülün AK Parti’yi Erdoğan’ın elinden almak için bir tuzak olduğunu düşünüyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER