Bomba iddia: Soylu istifasını açıklamadan önce Erdoğan'la görüşmüş!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun önce istifa etmesi, ardından da istifasının kabul edilmemesi "İstifadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haberi yoktu" yorumuna neden olmuştu. Ancak AK Parti'ye ve hükümete yakın olan gazeteci Abdülkadir Selvi tam tersini iddia etti

Bomba iddia: Soylu istifasını açıklamadan önce Erdoğan'la görüşmüş!

Türkiye dün gece İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu konuştu.

Soylu saat 21.30 sıralarında sürpriz bir açıklama yaparak, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Bu karar gündeme bomba gibi düşerken; koronavirüs bile 2 saatliğine gölgede kaldı.

Kararın hemen ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi.

İddiaya göre istifadan Erdoğan'ın haberi yoktu. İstifayı kabul etmeyeceği de ortaya atıldı.

İstifadan iki saat sonra da Erdoğan'ın istifayı kabul etmediği, Süleyman Soylu'nun göreve devam edeceği açıklandı.

Yapılan yorum da şu oldu: "İstifadan Cumhurbaşkanı'nın haberi yoktu. Öğrendikten sonra kabul etmedi!"

Ancak hükümede yakın olan ve AK Parti içinde haber almakla ünlenen Hürriyet gazetesinin yazarı Abdülkadir Selvi tam tersini iddia etti.

Selvi, Soylu'nun istifa kararını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü iddia etti.

Soylu'nun bugünkü yazısından bazı bölümler şöyle:

- Süleyman Soylu gibi, tecrübeli bir siyasetçinin kendisini bu göreve getiren ve her defasında arkasında duran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi vermeden böyle bir kararı açıklamasını beklemiyordum. Erdoğan’ın kamuoyuna yapılan açıklamadan istifa kararını öğrenmesine ihtimal vermiyordum. 

- Peki Süleyman Soylu, istifa kararını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü mü? Edindiğim bilgiye göre görüşmüş. Hem de kapsamlı bir görüşme gerçekleşmiş.

- Kamuoyuna açıklama yapılmadan önce  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşmiş. Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili yaşanan kargaşadan dolayı tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söylemiş. Bedel ödeme adına istifa etmek istediğini ifade etmiş.

- Erdoğan ile Soylu arasında şu diyalog gerçekleşmiş.

Erdoğan- Gerek yok.

Soylu-Efendim konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir şey söylemesini beklemeden,”Hakkınızı helal edin” demiş.

- Süleyman Soylu’nun açıklamasında da yer aldığı gibi istifa kararı  Cuma gecesi alınan sokağa çıkma yasağı kararıyla ilgili. 
- 10 Nisan günü 30 Büyükşehir  ile Zonguldak’ta gece saat 24.00’te sokağa çıkma yasağının açıklanmasıyla birlikte bir kargaşa yaşanmıştı. 

- Soylu, Hürriyet Gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada,” özeleştiride bulunmuş ve “Eleştirileri de aldım kabul ettim.Hakaretleri de kabul ettim” demişti. Soylu istifa açıklamasında da sorumluluğu üstlendi. 

- Süleyman Soylu’nun istifa kararının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrilmişti. Erdoğan istifayı kabul edecek mi, yeni bir isim atanacak mı, yoksa istifa kabul edilmeyecek mi?

- Soylu’nun istifa açıklamasıyla, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açıklaması arasında geçen süre zarfında kulislerde birçok senaryo konuşuldu. Ancak tartışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu. İstifa kararının ardından İstanbul’a dönen Soylu’nun telefonundan irtibat kuruldu, Cumhurbaşkanı Erdoğan istifayı kabul etmediğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER