Bu nasıl iş İŞKUR: Puan yok atama var!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından 25-28 Eylül 2018 tarihinde yapılan Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı Alımı Sınavı'nın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen puanlar hesaplanmadan atamaların gerçekleştiği ortaya çıktı

Bu nasıl iş İŞKUR: Puan yok atama var!

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından 25-28 Eylül 2018 tarihinde mülakatı yapılan Sözleşmeli İş ve Meslek Danışmanı Alımı Sınavı mülakatlarının üzerinden 7 ay sonra ‘puanlar açıklanmadan’ sonuçlar açıklanmıştı. Sınavla ilgili daha önce açıklanan geniş kapsamlı bilgilerin bu sefer paylaşılmaması sınava ilişkin torpil iddialarını gündeme getirdi.

'Çok gizli' yazılarak gönderildi

İŞKUR tarafından yapılan sınava bin 897 kişi katılırken, hiçbirinin mülakat puanlarının açıklanmadığı ortaya çıktı. Söz konusu durum kurumun ilan metnine koyduğu bazı maddeleri çiğnediği görülürken, mülakata girenlerle ilgili hiçbir kayıt alınmaması dikkat çekti. 

Olayın mahkemeye taşınmasının ardından mahkeme kanalıyla İŞKUR’dan istenilen sınava girenlerin listesinin dönemin İŞKUR Genel Müdür Vekili Cafer Uzunkaya imzası ve ‘çok gizli’ ibaresi ile gönderilmesi sınavla ilgili şaibe iddialarını güçlendirdi. Mahkemeye gönderilen çok gizli ibareli belgenin mülakattan bir hafta önce tarihli olması ve çok gizli belgede eklerin olduğunun ifade edilmesine rağmen belirtilen evrakların olmaması dikkat çekti.

Puanlar adaylardan da gizlendi

Millî Gazete’nin ulaştığı çok gizli ibareli belgede sınavla ilgili bilgiler aktarılırken, farklı soruları da beraberinde getirdi. Söz konusu durumla ilgili ‘çok gizli’ ifadesinin kullanılması sınava kaç kişinin katıldığı, kaç kişinin hak kazandığı, sınava hiç katılmayan ama başarılı olan var mı sorularına neden oldu. Öte yandan akıllara durgunluk veren bir diğer meselenin ise adayların puanlarının adaylardan dahi gizli tutulması ve sonuçların puan verilmeden açıklanması şaibe iddialarını tekrar güçlendirdi.

Erdoğan'a çağrıda bulundular

Sınavda yaşanan şaibe iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulanan mağdurlar, “Bu usulsüz, kayıtsız ve adaletsiz alımdaki mağduriyetimiz giderilsin. Mülakat iptal olmalı ve herkesin yerleştirilmesi KPSS puanlarına göre yapılmalıdır. Eğer sınav iptal olmayacaksa mağdur edilen bizler boş bırakılan kadrolara atanmalıyız. Çünkü bu sınavda İŞKUR atama yaptığı hiçbir adaya puan vermemiştir. Atananların bizlerden bir üstünlüğü yoktur. Lütfen bu atamadaki usulsüzlüğü görünüz. Bakanlığınızın yaptığı bu hatadan haberdar olmadığınızı umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Milli Gazete/Muhammed Vefa

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER