Bu yıl içinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı, 1 Ocak'tan bu yana Irak'ın kuzeyinde 425 teröristin, Suriye'nin kuzeyinde ise 1250 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Teröre destek veren İsveç ve Finlandiya'nın NATO'da olmaması gerektiği vurgulandı.

Bu yıl içinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı aylık bilgilendirmeyi EFES-2022 tatbikatının gerçekleştirildiği İzmir'de yaptı.

Terör örgütüne vurulan büyük darbeyi anlatan, "180 operasyon icra edilerek 425 terörist, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil 34 bin 950 terörist etkisiz hale getirilmiştir" dedi.

Suriye'nin kuzeyinde Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat'ın doğusundan saldırı girişimlerine dikkat çekti.

"1 Ocak'tan itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 476 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiştir. Kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile  1256 terörist etkisiz hale getirilmiştir."

AVRUPA'DAN TERÖR ÖRGÜTÜNE DESTEK 
Bilgilendirmede, terör örgütü PKK/YPG ilişkisine vurgu öne çıktı. Muhatap ülkelerle yapılan görüşmelerde buna ilişkin bilgi ve belgenin paylaşıldığı aktarıldı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor.

"Bir güvenlik örgütü olarak en büyük mücadele alanlarından biri küresel terörizm olan NATO içerisinde ittifak üyesi bir ülkeye saldıran asker polis ve sivilleri şehit eden terör örgütüne destek olmak müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu desteği verenlerin NATO içerisinde yeri olmamalıdır."

İRAN SINIRINDA 194 TERÖRİST YAKALANDI
2022 yılında İran sınırında 39 bin 77 kişi engellendi, 966 kişinin yakalandı. Yakalananlar arasında 129'u FETÖ mensubu, 194 terörist de bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER