Bunlar İstanbul'da oldu: Silahla paylaşım yapan Afgan, çocuğa cinsel tacizde bulunan Faslı ve kadınların gizlice görüntülerini çeken Pakistanlılarla ilgili açıklama

İstanbul Valiliği, düzensiz göçmenlerle ilgili açıklama yaptı

Bunlar İstanbul'da oldu: Silahla paylaşım yapan Afgan, çocuğa cinsel tacizde bulunan Faslı ve kadınların gizlice görüntülerini çeken Pakistanlılarla ilgili açıklama

İstanbul'da düzensiz göçmenlerle ilgili valilik açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklama İstanbul'da yaşananları da gözler önüne serdi.

Açıklama şöyle:

"Şehrimizde düzensiz göçle mücadele konusunda ilgili kurumlarımızca yoğun bir gayret ve hassasiyet gösterilmektedir. İlgili mevzuatı ihlal ettiği veya suça karıştığı tespit edilen yabancılar hakkında yasal işlemler ivedilikle ve kararlılıkla uygulanmaktadır.

Bu kapsamda İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce 2021 yılında 71.959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerden 23.072'si İstanbul'dan sınırdışı edilirken, 39.525'i ise sınırdışı işlemleri yapılmak üzere diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

1 Ocak-15 Nisan 2022 tarihleri arasında; 4.661'i Afganistan, 1.418'i Pakistan olmak üzere toplam 18.781 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerden 7.684'ü İstanbul'dan sınırdışı edilirken, 7.590'ı sınırdışı işlemleri için diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

Bu çalışmalar devam ederken, son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden halkı kin ve nefrete sürükleyerek, toplumda kargaşa çıkarmak amacıyla paylaşımlar yapıldığı görülmektedir.

Yapılan paylaşımlar; ilgili kurumlarımızca yakından ve titizlikle takip edilmekte, suç unsuru taşıyan paylaşım ve şahıslar hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.

Bunlar arasında sosyal medya üzerinden silah ve kesici aletlerle paylaşım yapan Afganistan uyruklu (A.A), çocuğa yönelik cinsel taciz suçuna karışan Fas Uyruklu (H.I), sokakta yürüyen kadınların gizlice videolarını çeken Pakistan uyruklu (Z.W), (U.M), (M.K) ve adlı şahıslar, güvenlik güçlerimizce yakalanmış ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanmışlardır.

Benzer mahiyette paylaşımda bulunan Pakistan uyruklu (T.M.S) sınır dışı edilmiş, sokak ortasında sandalye ile oturarak tartışma çıkaran Suriyeli (H.H), Pakistan uyruklu (C.R) ve (N.M) ile gasp olayına karışan Libya uyruklu (A.M.D) isimli şahıslar geri gönderme merkezlerine alınmış olup, sınırdışı işlemleri devam etmektedir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER