Can Akın Çağlar kimdir? Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreteri olması neden tartışılıyor?

Can Akın Çağlar kimdir? Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreteri olması neden tartışılıyor? Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü döneminde CHP yönetimince yolsuzlukla suçlanan Can Akın Çağlar’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde genel sekreterlik görevine atanması tartışmaya neden oldu. 

Can Akın Çağlar kimdir? Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreteri olması neden tartışılıyor?

Can Akın Çağlar kimdir? Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreteri olması neden tartışılıyor? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İBB Genel Sekreterliği görevine atanan Can Akın Çağlar, parti içinde tartışmalara neden oldu. 

Çağlar'ın atanması CHP yönetiminde şaşkınlık yaratırken, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, atamayla ilgili, “Biz de basından takip ettik” dedi. 

Eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek de attığı tweet’le atamaya tepki gösterdi. Çiçek “Can Akın Çağlar kimdir? Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarında FETÖ suç örgütü ve ortaklarının işlediği hukuk cinayetlerinin mağduru olduğumuz dönemde, İstanbul’a tayin isteyen sevgili eşimi HANAK/ ARDAHAN’a süren genel müdürdür" ifadelerini kullandı.

Can Akın Çağlar kimdir? Can Akın Çağlar'ın İBB Genel Sekreteri olması neden tartışılıyor?

Can Akın Çağlar, 8 yıl önce CHP İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu ve Sezgin Tanrıkulu tarafından yolsuzlukla suçlanmıştı. 

Erdoğdu, 9 Ağustos 2012’de düzenlediği basın toplantısında, TBMM KİT Komisyonu’nca Ziraat Bankası’nda tespit edilen bazı usulsüz işlemlerin yanı sıra banka içinden kendilerine ulaştırılan belgeleri anlatarak, Çağlar’ın kredilerde yolsuzluk yaptığını, İstanbul Bayrampaşa’daki ORA AVM’ye ‘batık kredi’ verdiğini iddia etmiş, o dönem görevli olduğu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeliğinden istifasını istemişti.

Can Akın Çağlar kimdir?

- 1962 yılında Sivas’ta doğdu.1983 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Çağlar, aynı üniversitede Para ve Bankacılık konulu yüksek lisans programına katıldı. 

- Kariyerine 1985 yılında Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Bankalar Yeminli Murakıpları Kurulu’nda Bankalar Yeminli Murakıbı olarak başladı. 

- 1995–1997 yılları arasında ABD’de Boston Üniversitesi’nde, Finansal Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1997-1998 yılları arasında Egebank AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı ve Ege Yatırım AŞ’ de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinin ardından 1998-2003 yılları arasında Family Finans AŞ’ de Genel Müdürlük görevini üstlendi.

- 2003 yılında Ziraat Bankası AŞ’ye Genel Müdür olarak atandı. 2 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla bu görevinden ayrılarak Eureko Sigorta AŞ’de Genel Müdürlük görevini üstlendi. 

- 10 Mayıs 2019'da Eureko Sigorta AŞ Genel Müdürlük görevinden sonrasında da Türkiye Sigorta Birliği Başkanlığı görevini bırakmıştı.

İmamoğlu ve Çağlar'dan açıklama

İBB Genel Sekreterliği’ne atanan Can Akın Çağlar, görevi dün akşam teslim aldı. Çağlar gazetecilere şunları söyledi:

- 35 yıldır bu piyasanın içindesiniz. İyi günleriniz kötü günleriniz olur. Kimi zaman alkışlarla ayrıldık. İnşallah buradan da güzelliklerle ayrılırım. 

- Siyasetin alanına hiç girmedik. Yaptığımız görevlerde patronların tanımladığı görevlerde kaldık.

- Görev yaptığım kurumlar içinde hesap veremeyeceğim hiçbir şeyim yok. 

- Geçmişte, cebimde bin kişiye Boğaz’da yemek yedirecek kredi kartım olduğu halde, beni çalıştığım kurumun yemekhanesinden evime yemek götürmekle bile suçladılar. 

- Dersimi iyi çalıştım. Bu kadar süreçte hakkımda hiç soruşturma açılmadan kamuda görev yapmış biri olarak şükrediyorum. Bu rahatlıkla karşınızdayım.

- Aykut Erdoğdu ile de buluştuk. Her şeyi belgeleriyle izah ettim. Ondan sonra aramızda saygılı bir ilişki oldu.

İmamoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

- Can Bey’le, bana hesap veremediği hiçbir konu olmadığı ve liyakata sahip olduğu için el sıkıştım. 

- Kendisi bir partinin iktidarı döneminde bürokrat olabilir ama siyasi bir kimlik değil. 

- Partili dostlarımın, parti yöneticisi arkadaşlarımın bana tepkilerini, eleştirilerini yadırgamıyorum. 

- Hepsine verecek bir cevabım var. Biz birbirimize güveniyoruz be kardeşim ya.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER