Çavuşoğlu, Fransa'ya sert çıktı: Sömürgeci, çıkarcı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu

Çavuşoğlu, Fransa'ya sert çıktı: Sömürgeci, çıkarcı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto ile yaptığı görüşmeden sonra Fransa'yı ve Cumhurbaşkanı Macron'u sert sözlerle eleştirdi.

Çavuşoğlu şunları söyledi:

- Fransa kimi destekliyor? Darbeciyi, korsanı destekliyor. 

- Fransa dürüst davranmıyor. Hafter'e silah vermediğini söylüyor. Parasını Abu Dabi veriyor, silahı Fransa. 

- AB üyesi birçok ülke de bundan rahatsız. 

- Pandemi sonrası AB fonlarını almak istiyorlar bundan dolayı sesini çıkaramıyorlar. Ama örneğin Malta, IRINI operasyonundan çekildi.

- Biz Ruslarla ateşkes için çalışıyoruz. Durumu daha kötüye götürmek için çalışmıyoruz. Oturuyoruz, konuşuyoruz. Bütün bunları yapıcı bir şekilde yapıyoruz. 

- Macron ve Macron'un yönetemediği Fransa, sömürgeci bir anlayışla, 2011'de Libya'yı bombalayıp terk ettiği gibi şimdi de çıkarcı bir anlayışla Libya'da bulunuyor. 

- Önce dürüst ve şeffaf olsunlar sonra Türkiye'yi eleştirsinler. Türkiye'ye saldırmanın iç siyasette bir karşılığı olmadığını gördü, umarım bundan da ders alır.

Szijjarto-  ise şu ifadeleri kullandı:

AB'nin Türkiye'ye (mülteciler konusunda) 6 milyar avro sözü vardı. 

- Şu anda bir tartışma var. AB, 4,7 milyar avro ödediğini söylüyor ama Türk meslektaşlar böyle düşünmüyor. 

- Bu konunun bir an önce açıklığa kavuşturulmasını, AB'nin ödemeyi yapmasını, gerekirse yeni bir anlaşma yapılması gerektiğini söylüyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER