Çavuşoğlu'ndan Karabağ açıklaması: Kökünden çözmek istiyoruz

Dışişleri Bakanı Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile birlikte Ankara'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ni ziyaret ettikten sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu

Çavuşoğlu'ndan Karabağ açıklaması: Kökünden çözmek istiyoruz

Dışişleri Bakanı Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile birlikte Ankara'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ni ziyaret ettikten sonra çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

- Ermenistan'ın saldırganlığını konuştuk, nasıl çözülmesi gerektiği konusunda düşüncelerimizi paylaştık. 

- Tek bir çözüm var, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilecek. 

- Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları ortada. Tüm bunlara rağmen bugüne kadar Minsk Grubu üçlüsü ve genel olarak AGİT somut bir adım atmadı. 

- Artık bu sorunun somut olarak çözülmesini istiyoruz. Bu sorunun barışçıl yollarla çözümü için çok çaba sarf ettik.

- AGİT başta olmak üzere tüm dünya Azerbaycan ve Ermenistan'ı eşit tutmamalı. Bugün haklı olarak Gürcistan ve Ukrayna'yı hep beraber destekliyoruz. Ancak söz konusu Azerbaycan olunca, işgalci Ermenistan'la bir tutuluyor.

- Biz Türk halkı olarak kardeş Azerbaycan'ın her zaman yanındayız. Artık bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz. Çözelim ki Kafkasya'ya barış ve istikrar gelsin. 

- Türk diplomasisi olarak da dünyanın her yerinde kardeş Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edeceğiz. Özellikle Azerbaycan'ın büyükelçiliğinin olmadığı yerde temsilciliklerimiz Azerbaycan için çalışacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER