Cengiz Holding'e şok: Köylüler eyleme başladı!

Çanakkale Bayramiç'te bulunan Kazdağları'nda, Halilağa Bakır Madeni projesi için çalışmalara başlayacak olan Cengiz Holding'e vatandaşlar izin vermedi. ÇED toplantısı bölge halkı tarafından engellendi

Cengiz Holding'e şok: Köylüler eyleme başladı!

Cengiz Holding’in 2019 yılında 55 milyon dolara satın aldığı ‘Halilağa Bakır Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi Projesi’nin ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı başlamadan bitirildi. Dün yapılması planlanan toplantı, halkın protesto ve itirazları üzerine gerçekleşmedi. Jandarma ile halk arasında arbede yaşandı.

51 bin dönüm üzerine kurulacak

Üç köyü sınırları içine alan ve yaklaşık 51 bin dönüm alan üzerine kurulması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi için, Bayramiç’in Hacıbekirler Köyü’nde ÇED toplantısı yapılması kararlaştırılmıştı. Yöre halkının yüksek katılım gösterdiği toplantı için CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek, Ali Öztunç, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale milletvekilleri, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun ile çok sayıda çevre örgütü de köyde hazır bulundu.

Araçlar defalarca aramadan geçirildi

Hacıbekirler Köyü’ne giden yol üzerinde oluşturulan jandarma noktalarında durdurulan araçlar defalarca aramadan geçirildi. Bayramiç-Hacıbekirler arasında 3, Çan-Hacıbekirler arasında zaman zaman 5 kez jandarma kontrol noktasında araçlar durduruldu ve GBT kontrolü yapıldı. Maden şirketinin yöre dışından getirdiği iddia edilen kişilerin toplantı salonunda ön sıralara yerleştirilmesiyle gerginlik başladı. Ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ve bilgilendirme yapacak şirket yetkileri de jandarma koruması altında ÇED toplantısının yapılacağı Hacıbekirler’deki köy kahvesine giriş yaptı.

Toplantı iptal oldu

Şirket yetkilileri, uyarılara rağmen toplantıyı ve sunumu gerçekleştirmek istedi. Bu isteğe tepki gösteren yöre halkı “İptal, iptal” sloganları attı. Şirket yetkilileri bilgilendirme ve sinevizyon gösterisini yapamayınca toplantıyı iptal etmek zorunda kaldı. Toplantı tutanağında ise “15 Eylül 2020 saat 11:00’de yapılması planlanan Halilağa Bakır Madeni Projesi ÇED Toplantısı, Çanakkale İli Bayramiç İlçesinde bulunan Hacıbekirler Köyü’nde halkın yoğun itirazı nedeniyle halkı bilgilendirme ve ÇED toplantısı yapılamamış, hiçbir bilgilendirme olmamış, toplantı gerçekleştirilememiştir” ifadelerine yer verildi.

İptal kararı üzerine halkın alkış ve sloganlar atarak kutlama istemeleri üzerine jandarma ve köylüler arasında arbede çıktı. Şirket yetkilileri ise jandarma koruması altında köyden ayrıldı. Halk alkışlarla kutlamalarına devam etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER