CHP'li Soyer'den skandal karar! 20 Temmuz'a kadar boşaltın

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm mal varlıklarını satışa çıkaran CHP’li Tunç Soyer, depremzede 224 ailenin yerleştirildiği konutların boşaltılması kararı aldı.O süreçte gazete ve televizyonlarda sık sık boy gösteren Soyer, kamuoyuna 'Depremzedelerin yanındayız' mesajı vermişti.

CHP'li Soyer'den skandal karar! 20 Temmuz'a kadar boşaltın

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 30 Ekim 2020'de yaşanan ve 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem sonrası evsiz kalan 224 aileyi, yerleştirdiği Uzundere'deki toplu konutlardan kapı dışarı etme kararı aldı. Depremzedelerden oturdukları daireleri 20 Temmuz'a kadar boşaltmaları istendi. Ev kiralarının tavan yaptığı kentte Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı tebligat sonrası şok yaşayan depremzedeler "Hani depremzedelerin daima yanındaydınız başkan. Şimdi ne oldu?" diyerek isyan etti.

DİĞERLERİ GİBİ SOYER' DE VERDİĞİ SÖZÜ TUTAMADI

30 Ekim 2020'de İzmir'de yaşanan depremde 117 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasarlı 1000'in üzerinde bina için de yıkım kararı alındı. O süreçte gazete ve televizyonlarda sık sık boy gösteren Soyer, kamuoyuna 'Depremzedelerin yanındayız' mesajı verdi. Bu arada Soyer'in startını verdiği yardım kampanyasında da yüz milyonlarca lira toplandı. Depremde evini kaybettiği için sokakta kalan 224 aileyi, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Uzundere'deki TOKİ konutlarına yerleştiren Soyer, geçtiğimiz hafta deyim yerindeyse 'U' dönüşü yaptı.

DEPERMZELERİN ELEKTRİK VE SULARI KESİLECEK

Büyükşehir, ev kiralarının kentte tavan yaptığı bir süreçte depremzedeleri kapı dışarı etme kararı aldı. Depremzedelere tebligat gönderen büyükşehir, oturdukları daireleri 20 Temmuz'a kadar boşaltıp anahtarları da teslim etmelerini istedi. Tebligatta evleri boşaltmayanlar hakkında da işlem başlatılacağı ifade edildi. Kararın ardından belediyenin talebi ile dairelerin elektrik ve sularının da kesileceği öğrenildi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ: DEPREMZEDELERİ TAHLİYE ETMEKTEN VAZGEÇ

İZMİR Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi AK Partili Hüsnü Boztepe, Başkan Soyer'in başkanlık konutuna çevirdiği eski Şato Restoran'ı hatırlararak Soyer'e seslendi: "Eğer belediyeye para lazımsa depremzedelerin barındığı konutlar yerine siz önce başkanlık konutuna çevirip ailecek içine yerleştiğiniz eski Şato Restoran'ı satın. Depremzedeleri tahliye etmekten vazgeç. Bugün o konutlarda misafir ettiğimiz vatandaşlar İzmir depreminde evsiz kaldı. Annesini, babasını, çoluğunu çocuğunu kaybetti. Bir darbe de siz vurmayın. Yazıktır günahtır."

KONUT SORUNU ÇÖZÜLENE KADAR BEKLEYEBİLİRDİ

SOYER'E tepki gösteren AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da şunları söyledi: "Yaşananlar klasik bir Tunç Soyer vakası. Sayın Soyer, depremzedeleri apar topar tahliye etme çabası içine girmiş. Konutları tahliye etme gerekçesi de bildiğimiz kadarıyla satmak. İzmir'de adeta bir mirasyedi mantığı ile Büyükşehir Belediyesi'nin tüm mal varlıkların satışa çıkaran Soyer, en azından depremzedelerin kalıcı konut sorunu çözülene kadar bekleyebilirdi. Bu davranış zaten zor durumda olan depremzedelerin mağduriyetlerini artırmaktan başka bir işe yaramaz."

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2022, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER