Çiftlik Bank davasında Tosuncuk Mehmet Aydın: Ben banka demedim ki, bank dedim! Oturak yani!

Çiftlik Bank kurucusu “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın, “bankacılık kanununa muhalefet” suçundan yargılanmalarına devam edildi. Mehmet Aydın, duruşmlada ilginç bir savunma yaptı

Çiftlik Bank davasında Tosuncuk Mehmet Aydın: Ben banka demedim ki, bank dedim! Oturak yani!

Çiftlik Bank kurucusu "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın'ın "bankacılık kanununa muhalefet" suçundan yargılanmalarına İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın SEGBİS ile katıldı.

“Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın yaptığı savunmada ilginç ifadoeler kullandı.

Dava açılması gereken kişilerin, Çiftlik Bank ismini tabelada kullanmalarına izin veren belediyeler olduğunu söyleyen Aydın, “10 bin lira sermayem vardı. Ben Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdum ve bu ismi almak istiyorum dedim. Onlar da bir sakınca görmedi. Ve Çiftlik Bank markasını adıma tescil ettim. Marka adını 18 ay boyunca kullandım. Reklamını da yaptım. Ben ulusal kanallarda, web sitelerinde reklamını yaptım. Tesislerinde bu ismi tabelalarda kullandım. Herhangi bir sorun çıkamadı. Bana bu süreç boyunca hiçbir uyarı yapılmadı” dedi.

Hakkında başka davalar açılınca bu suçtan da dava açıldığını söyleyen Aydın, “Bankacılık Kanunu’nda banka ibaresinin kullanılması yasaklanmış. Halbuki ben bank ibaresini kullandım. Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde bank sözcüğünün anlamı park ve bahçelerde kullanılan oturaktır. Ben oturağı da kastetmiş olabilirim, başka bir şeyi de kastetmiş olabilirim. Ancak ben banka ibaresini kullanmadım” ifadelerini kullandı.

Alınan savunmaların ardından mahkeme Çiftlik Bank adı altında yapılan faaliyetlere dair oluşturulan web sitelerine ilişkin rapor hazırlanmasına ve Çiftlik Bank adına dair herhangi bir marka patent başvurusu yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER