Çığ Felaketine Sebep Olduğu İddia Edilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Orhan'dan Flaş Açıklama!

Habertürk TV’deki 'Para' programında yaşanan çığ felaketi konuşuldu ve AKUT Derneği yönetim kurulu başkanı Recep Şalcı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ancak, HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, çığ felaketinin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’un yapılan uyarıları dinlememesi üzerine yaşandığını aktardı

Çığ Felaketine Sebep Olduğu İddia Edilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Orhan'dan Flaş Açıklama!

Habertürk TV’deki 'Para' programında yaşanan çığ felaketi konuşuldu ve AKUT Derneği yönetim kurulu başkanı Recep Şalcı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ancak, HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, çığ felaketinin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’un yapılan uyarıları dinlememesi üzerine yaşandığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’un uyarıları dikkate almayarak iş makineleri ile yola çıktığını ifade eden Bülent Aydemir, şöyle devam etti:

Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinesini yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makineleri yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış iş makineleriyle öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Can ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ‘Yola çıkılmasın’ deniliyor çıkılıyor iş makinesi ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.”

ORHAN SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Gülşen Orhan, çığ bölgesinde iş makinesiyle yol açtırdığı iddiasına dair açıklama yaptı. Kişisel Twitter hesabında paylaşımlarda bulunan Orhan, "4 Şubat, 16:30 civarında Bahçesaray yolunda meydana gelen çığ felaketi yaşandığında, Van Ankara seferini yapan 16:05 uçağımdaydım. Ankara’ya indiğimde olaydan haberim oldu.

Geri dönmek için, sabah ilk uçak olan 07:40 uçağıyla Van’a hareket ettim. Van'a ulaşınca Bölge hastanesinde bulunan hastalarımızı ziyaret ettik. Ziyaretimizin anlık görüntülerini twitter hesabımızdan paylaştık. Ardından felakette vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerini, yakınlarıyla birlikte alıp Bahçesaray’a konvoy halinde hareket ettik.

Hastaneden ayrılış anımız ve görüntüler Van Valimizin son durum açıklamasıyla medyada yayınlanmıştır. Felaketin gerçekleştiği yol olan Krapet Geçididinden Bahçesaray’a ulaşım idarece kapatıldığından söz konusu değildi artık. Dolayısıyla, cenazelerle birlikte Hizan üzerinden Bahçesaray'a doğru hareket edildi. İddia edildiğinin aksine Çatak veya başka bir yerde toplantı yapmadım.

Beş cenazenin acısı varken herhangi bir toplantı yapmam zaten mümkün değildi. Ben olay yerinde çalışan ekipleri, son durumu, görmek için çığ bölgesine uğrayıp tekrar, cenaze konvoyuna dönmek üzere konvoydan ayrıldım. Tek araba ve bir kaç kişilik bir ekip olarak olay yerine vardık. Vardığımda, kalabalık bir insan grubu, jandarma ekipleri, AFAD il müdürümüz ve ekibi çalışma yürütüyorlardı. Oradaki yetkililerden bilgi almak için araçtan indikten iki dakika sonra hepimizin üzerine çığ düştü.

Ben vardığımda herhangi bir iş makinası çalışmıyordu. Benim yanımda da hiç bir iş makinası yoktu ve olamazdı da. Çalışmalarla ilgili hiç bir direktifim veya tavsiyem olmadı. Amacım sadece olay yerini bizzat görmek ve oradakilere yanlarında olduğumuzu hissettirmekti. -Cenazelerimizi götürürken onlardan ayrılıp çığ felaketinin yaşandığı yere gelmemize ' toplantı için iş makinelerini yanına almıl yolları açtırmış' demek yalancılıktır, acı bilmezliktir."

AYDEMİR ÖZÜR DİLEDİ

İddiayı ilk ileri süren isim olan Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir de, bu açıklamanın ardından Orhan'dan özür diledi. Aydemir, şunları söyledi: "Bu acıyı çok yakından hissediyoruz. Bölgeden aldığım bilgiyi aktardım. Teyitsiz bilgi verdiğim için Gülşen Orhan'dan, vatandaşlardan özür diliyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER