Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei'den Habertürk spikeri Kübra Par'a tepki

Habertürk TV ekranlarında yayınlanan Kübra Par'la Açık ve Net programına katılan Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, koronavirüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayın esnasında hayatını kaybedenlerin sayısına dikkat çekmek isterken, "Aslında Çin'in nufüsüunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam" ifadelerini kullanan Par'ı uyaran Wei, "Dikkat edin bunlar rakam değildir. Bunlar candır" dedi.

Wei, Çin'de Koronavirüs(Covis-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 912 olduğunu, virüs taşıyanların ve bu şüphe ile gözetim altında tutulanların sayısının ise  80 binin üstünde olduğunu söyledi. 

Hayatını kaybedenlerin sayısının Çin nüfusuna oranla az olduğuna dikkat çekmek isterken, "Aslında Çin'in nufüsüunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam" ifadelerini kullanan Par'ı uyaran Wei, "Dünya Sağlık Örgütü de ilk basın toplantısında buna dikkat çekti. Dikkat edin bunlar rakam değil, bunlar candır" dedi.

cui wei

Kesinleşen vakâ sayısının son bir haftada giderek düşmeye başladığını ifade eden Wei, virüsün ilk çıktığı günden bu yana ilk defa taburcu edilen kişi sayısının,  tedavi edilen kişi sayısını geçtiğini belirtti. 

 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER