Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biraz sabır Süleyman!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun pazar gecesi istifa etmesi ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmemesi gündemdeki yerini koruyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biraz sabır Süleyman!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, pazar gecesi görevinden istifa etmişti. Ancak istifa Cumhurbsaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmeyince Soylu görevinde kalmıştı.

İstifa olayı gündemdeki yerini korurken, Hürriyet gazetesi yazarı Süleyman Soylu, "İstifa krizi nasıl çözüldü" başlıklı yazısında pazar gecesi yaşananları kaleme aldı.

Yazısına "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifa açıklamasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın istifanın kabul edilmediği yönündeki açıklaması arasında geçen 148 dakikada kritik gelişmeler yaşandı" diye başlayan Selvi, yaşananları saat saat anlattıktan sonra şu ifadeleri kullandı:

- İletişim Başkanlığı’nın istifanın kabul edilmediğine dair açıklamasına rağmen istifa konusu kesin bir şekilde netliğe kavuşmuyor. İstifa krizini sona erdiren görüşme ise 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece saat 01.30’da gerçekleşiyor.

-  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu telefonla görüşüyorlar. Soylu, kendisini onurlandıran açıklamasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyor. “Beni mahcup ettiniz” diyor. Ama “İstifa geri alındı” ya da “Bu iş nereden çıktı” şeklinde bir konuşma cereyan etmiyor. 

- Soylu, sıkıntılarını aktarıyor. Siyasi sorumluluk almak adına istifa kararı aldığını söylüyor. “Biz siyasetçiler gelir gideriz. Önemli olan siz yıpranmayın, devletimiz bundan zarar görmesin” diyor. 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Biraz sabır Süleyman, sabır” diyor. 

- Soylu, iki yıl önce Trabzon’da istifa kararı aldığında da kendisine çok büyük destek verdiğini belirtip Cumhurbaşkanı’na teşekkür ediyor. “Çok sağ olun. Bize sahip çıktınız. Bizi etrafınıza topladınız. Hayatımın sonuna kadar size sadık kalacağım” diyor. 

- Erdoğan bunları dinledikten sonra Soylu’ya çalışmalarından memnun olduğunu söylüyor. Kritik bir süreçten geçildiğini ve mücadelenin devam ettiğini anlatıyor. “Sen Bakanlar Kurulu toplantısına katıl. Ben Bakanlar Kurulu’ndan sonra açıklama yapacağım” diyor. Erdoğan ile Soylu arasındaki konuşma böylece sona eriyor.

- Cumhurbaşkanı’nın istifayı kabul etmemesine ve gece yarısı gerçekleşen Erdoğan-Soylu görüşmesine rağmen dün öğle saatlerine kadar İçişleri Bakanı’nın istifa açıklamasının resmi internet hesabında durması, kafa karışıklığına yol açıyordu.

- Saat 12.15: İçişleri Bakanı dün önce Twitter hesabından istifa açıklamasını kaldırdı. Ardından da sosyal medya hesabından “Milletimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın tutumu beni mahcup etmiştir. Devlet ve milletimizin emanetinde atılan adımlarda, eksikliğimizin bu iki irade tarafından insani bir durum olarak kabul edilip onarma hakkı verilmesi, sorumluluğumuzu arttırmıştır. Allah mahcup etmesin. Milletimizin hizmetinde yola devam inşallah” açıklamasını yaparak, belirsizliği sona erdirdi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınıyla mücadele edilirken bir de yönetim krizi yaşanmasına izin vermedi. 18 yıllık AK Parti iktidarı süresince birçok krizi ustalıkla çözen Erdoğan, Soylu’nun istifasıyla başlayan dalgalanmayı birkaç saat içinde yatıştırmayı başardı. 

- Soylu, 18 Şubat 2018 tarihinde Trabzon’da istifa sinyali verdiğinde Erdoğan, “Seni ben atadım. Git işinin başına geç” demişti. Bu kez de “Biraz sabırlı ol Süleyman. Bakanlar Kurulu’na katıl. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapacağım” diyerek krizi çözdü.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Milliyetçi  Turk
Milliyetçi Turk - 1 yıl Önce

Ikinizde vatan seversiniz Allah sizleri başımızdan eksik etmesin amin

SIRADAKİ HABER